Hoće li svaka nonica s dvije-tri sobe za iznajmljivanje i svojim PDV identifikacijskim brojem, morati računati PDV na proviziju Booking.coma, a onda ga sama i (u)platiti? I to ne samo iduće sezone nego i retroaktivno, od 1. srpnja i ulaska u EU. Upravo to jadranskim partnerima dopisom poručuje ponajveći svjetski portal za putovanje Booking.com.
U dopisu stoji da je do “promjene pravila vezanih uz PDV došlo zbog ulaska Hrvatske u EU”. Tumačenje naše Porezne uprave čekaju i novinari i predstavnici Zajednice obiteljskog smještaja, a njen predsjednik Nedo Pinezić kaže: “Porezni savjetnici, međutim, tumače da po novom strana kompanija uistinu može slati samo neto račune, bez PDV-a. No to se odnosi na strane tvrtke koje nemaju ispostave kod nas, a Booking.com u Zagrebu ipak ima sjedište... Nejasno je i može li se takav zahtjev iznajmljivačima ispostaviti retroaktivno. Zabrinjava i što strane tvrtke u takvim slučajevima ne moraju plaćati ni porez na dobit u Hrvatskoj. Za Booking.comom bi se, naime, mogli povesti i drugi...”
Pokaže li se da su zahtjevi Booking.coma utemeljeni, neki će zimer-frei domaćini s tri-četiri sobe morati za PDV-a od 1. srpnja naovamo uplatiti pet, šest tisuća kuna. Mnogima će trebati i pomoć knjigovođe, za što može trebati koja stotina kuna, ali i – eura.
>>Jedna su od rijetkih tvrtki u RH koja poručuje: Nema više otkaza!
Pitanje je samo od koga su iznajmljiavči dobivali račune, od Booking.com-a iz Hrvatske ili inozemstva. Ako iz Hrvatske, onda je na računu trebao biti obračunat PDV (zapravo ovisi o tome da li je sam Booking.com Hrvatska obveznik PDV-a), a ako računi stižu izvana, onda iznajmljivači sami moraju obračunati PDV,