kamate neće rasti

Britanci najavili pad rejtinga, iz Vlade kažu: Borit ćemo se!

radimir čačić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/3
03.03.2012.
u 19:35

Bez obzira na procjenu Barclaysa da će rejting skliznuti u kategoriju ‘smeće’, ne očekuje se kriza kao u Mađarskoj i skok kamata na više od 11 posto

– Na vanjske rizike teško možemo utjecati, a unutar Hrvatske poduzeli smo sve da ne dođe do pada rejtinga – prokomentirao je Branko Grčić preporuku britanske banke Barclays svojim klijentima da povuku kapital iz Hrvatske i prebace ga u Ukrajinu ili druge zemlje srednjoistočne Europe, poput Litve, jer slijedi pad rejtinga na razinu ‘smeća’.

– Mogu vam prenijeti i prognoze nekih uglednih bankara da cijena kapitala za nas neće biti skuplja čak ni u slučaju sniženja kreditnog rejtinga. S tim se procjenama apsolutno slažem. Nama se neće dogoditi Mađarska – poručio je Grčić na stranačkom skupu u Poreču.


– Napravili smo nekoliko ozbiljnih poteza – započeli ozbiljnu fiskalnu konsolidaciju, pokrenuli proces interne devalvacije smanjenjem parafiskalnih nameta i doprinosa, čime smo u gospodarstvo upumpali tri milijarde kuna te postavili okvire strukturnih reformi – rekao je Grčić. 


Prije nekoliko dana napokon je s mrtve točke pokrenut zadnji korak u realizaciju dviju velikih investicija – Pliva će graditi novu tvornicu lijekova u Novom Marofu, a Ikea veliki centar u Rugvici. Ikea bi do kraja iduće godine trebala početi rad.

Grčić nije jedini političar koji je pokušao relativizirati preporuku Barcleya. Tako je Radimir Čačić na marginama stranačkog skupa HNS-a podsjetio da je ta banka imala svojih problema u prošlosti pa “puše i na hladno i na toplo”. Dođe li ipak do pada rejtinga, Čačić kaže da ćemo se maksimalno boriti da ga u još težim uvjetima vratimo.

Inače, preporuku Barclaysa svojim klijentima prenio je Novi list. Barclays je, inače, jedna od vodećih bankarskih grupacija u Velikoj Britaniji, a pretrpio je velike gubitke od 2008. godine zbog ulaganja u precijenjene vrijednosne papire. Barclays je i ove godine otpisivao gubitke, a posljednje što se zna o financijskim problemima te banke gašenje je četvrtine poslovnica u španjolskoj, gdje je njihovo ključno inozemno tržište. Španjolska se svrstava među visokorizične europske države zbog velikih gubitaka tamošnjih banaka, a ne zbog prevelikog javnog duga. Inače, nitko od analitičara ne vjeruje da će Hrvatska ove godine ostvariti pozitivnu stopu rasta, Fitch, na primjer, očekuje pad oko jedan posto, a takve su procjene i drugih globalnih igrača: MMF-a i Svjetske banke. Barclays ne vjeruje da nam slijedi rast ni uz dobru turističku sezonu, ali ni oni ne očekuju ponavljanje mađarskog scenarija i rast kamata na više od 11 posto. Prvi podaci službene statistike potvrđuju da pesimizam nije bez pokrića. Zadnji kvartal 2011. godine donio je pad od 0,2 posto, a cijela je godina završila u blagom rastu od 0,2 posto. Loši se vjetrovi naziru i iz siječanjskih podataka o industrijskoj proizvodnji, koja je smanjena oko 5 posto.

Komentara 308

EL
EJAKULARNA LOBOTOMlJA
20:08 03.03.2012.

da smo birali stranku pikulara ili recimo, žderaca cvaraka....bolje bismo prošli

DU
Deleted user
21:47 03.03.2012.

Koliko se sjećam, nas su uvjeravali da moramo ući u EU da nam ne bi pao rejting?

EU
eurobanana
19:43 03.03.2012.

znam samo jedno . kad Madjari zakrce Hrvatske autoputeve . zovem hitan broj cacica . da mi rascistoi autocestu od turista--- . bez obzira da ima maglu od marihuane

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije