put spasa?

Čačićev HEP uništio Linićev plan za spas Dina Petrokemije

'16.02.2012., Zagreb - U Banskim dvorima danas je odrzana redovita sjednica Vlade RH. Slavko Linic, Radimir Cacic.  Photo: Patrik Macek/Pixsell'
Patrik Macek/PIXSELL
Autor
Marko Biočina
23.07.2012.
u 11:00

Iako u HEP-u nisu željeli komentirati cijelu situaciju, prema tvrdnjama izvora iz kompanije, njihov pristanak na kupnju zemljišta prema ovim uvjetima bio bi protivan unutarkompanijskim pravilima, pa i zakonskoj proceduri.

Hrvatska elektroprivreda će o eventualnoj kupnji zemljišta Dina Petrokemije namijenjenoga gradnji LNG terminala pregovarati isključivo s Hypo bankom, koja drži hipoteku nad njim i to ne prije nego što dobije procjenu njegove vrijednosti.

Bez HEP-ova pristanka

Ta informacija, koja je Večernjem listu neslužbeno potvrđena iz izvora u HEP-u, vjerojatno predstavlja završni udarac planu ministra financija Slavka Linića da se omišaljska petrokemijska tvrtka, dio posrnule Dioki Grupe, spasi od stečaja. Taj plan temeljio se na ponudi misteriozne švicarske kompanije United Energy Commodities (UEC) koja je Diokiju ponudila da preuzme Dinu, ali uz jasna jamstva države. Osim otpisa dijela duga, UEC je od države tražio garanciju da će HEP zemljište za LNG terminal otkupiti za najmanje 29 milijuna eura. Od toga bi 23 milijuna poslužilo za zatvaranje većeg dijela dugova tvrtke prema Hypo banci, a ostalih šest za podmirivanje potraživanja radnika.

Ako bi Vlada taj uvjet, uz neke ostale, prihvatila, Švicarci bi odmah uplatili 5 milijuna eura na račun omišaljske tvrtke, čime bi se isplatio dio zaostalih plaća radnicima. Problem je što je UEC odredio utorak, 24. srpnja, kao konačni rok za prihvaćanje ili odbijanje ponude, a i Slavko Linić izjavio je kako će Dina, ne sjedne li danas tih pet milijuna eura na njezin račun, ići u stečaj.

Ipak, to se neće dogoditi, a da HEP ne pristane otkupiti zemljište po toj cijeni. Čelni ljudi te kompanije, kako se doznaje, to zasad nemaju namjeru učiniti.

Koliko vrijedi zemljište?

Iako u HEP-u nisu željeli komentirati cijelu situaciju, prema tvrdnjama izvora iz kompanije, njihov pristanak na kupnju zemljišta prema ovim uvjetima bio bi protivan unutarkompanijskim pravilima, pa i zakonskoj proceduri.

– Odluku o kupnji tog zemljišta može donijeti jedino Nadzorni odbor, ali za tu odluku mora imati nekakvu podlogu. Mi smo pokrenuli proceduru utvrđivanja vrijednosti zemljišta i o njoj će ovisiti koliko ćemo biti spremni platiti. Ako neovisni revizor utvrdi da zemljište vrijedi 20 milijuna, kako da pristanemo platiti 29? Sutra bi netko zbog toga mogao kazneno odgovarati... – kaže Večernjakov sugovornik. Problem je što HEP-ova procjena sigurno neće biti gotova idućih petnaestak dana, a to je vrijeme koje Dina Petrokemija nema.

Mnogi će stoga u ovom problemu prepoznati novi sukob između ministra financija i prvog potpredsjednika Vlade Radimira Čačića, koji je resorno nadređen HEP-u. Čačić, poznato je, od početka nije bio naklonjen Linićevu modelu spašavanja Dine, smatrajući da je teško provediv i da bi se situacija mogla bolje riješiti stečajem.

HEP-ova pozicija daje mu i formalnu podlogu za takav stav, no radnici Dine koji mjesecima ne primaju plaću teško da će imati razumijevanja za tankoćutne birokratske zavrzlame koje stoje na putu spasa njihovih radnih mjesta.

Komentara 62

KO
komifo
11:23 23.07.2012.

Gledat ćemo ga dok ga Milanović štiti, ili dok SDP i slinavci drže Milanovića za fikus Čačićevoj vladi.

KO
komifo
11:14 23.07.2012.

čačić preko stečaja želi preuzeti zemljište za lng terminal, baš ga briga što će oko 1000 radnika Dine i Diokija ostati bez posla, a zemlja bez izvoza i industrije, ma tjerajte ga više ća iz resora gospodarstva

Avatar hrvoje horvat
hrvoje horvat
16:43 23.07.2012.

Dva brata uboga j.... jedan drugoga.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije