Do kraja ovog mjeseca očekuje se natječaj za izbor konzultanata koji će pripremiti teren za privatizaciju Hrvatske poštanske banke i Croatia osiguranja. Do kraja godine u državni bi proračun trebale stići dvije milijarde kuna, odrade li savjetnici posao kako treba.
Dva milijuna protiv
– Svjestan sam da će se odmah pola Hrvatske dići na noge i iznijeti dva milijuna razloga protiv prodaje, ali naš je deficit takav da nemamo puno izbora – prokomentirao je ministar financija Slavko Linić. Čim je najavio prodaju, naišao je na žestoke kritike javnosti, ali i mlaki otpor sindikata jer novac od privatizacije odlazi za financiranje javne potrošnje. Ovih dana svoj glas protiv iznio je i HDZ preko bivšeg ministra Bošnjakovića. No, otpor javnosti i političkih suparnika Liniću će biti manji problem od toga hoće li dobiti očekivanu cijenu za zadnje dvije državne tvrtke iz financijskog sektora. Mediji nagađaju da bi Croatia osiguranje moglo donijeti državnoj blagajni dvije milijarde kuna, a HPB 700 milijuna kuna, no ljudi koji su malo bolje upućeni u stanje na tržištu kažu da bi to mogao biti račun bez krčmara. Slavko Linić već je jednom prodavao Croatia osiguranje dok je bio u Račanovoj vladi. Te 2001. godine odustao je jer nije želio prodati najvećeg domaćeg osiguravatelja slovenskom Triglavu za 105 milijuna eura, a njemački Allianz, kao drugi ponuđač na natječaju, nije bio spreman platiti više od 56 milijuna eura.
Otkako je Vlada najavila prodaju, oko Croatia osiguranja iz domaćih poslovnih krugova plete se najviše Adris te neimenovani kupci iz inozemstva. Boraveći u svojoj vili u Dubrovniku, interes za šoping u regiji pokazao je i predsjednik uprave američkog AIG-a Robert Benmosche. Ta je osiguravateljska kuća 2008. nacionalizacijom spašena od propasti, ali ima velike investicijske planove. – Razmotrit ćemo sve što je na prodaju – kazao je šef AIG-a u jednom intervjuu, dodavši kako mora vidjeti hoće li cijena Croatia osiguranja biti dovoljno primamljiva. Oni su, rekao je, \"za pravu cijenu\" spremni kupiti CO, ali i slovensku osiguravateljsku kuću Triglav. Slovenska vlada također planira smanjiti svoj udio u Triglavu na 25%.
Mirovinci spremni
Kad je riječ o Hrvatskoj poštanskoj banci, tu je u prvom planu dokapitalizacija jer banka hitno treba milijardu kuna dodatnog kapitala da bi držala korak s regulatornim pravilima, ali i zamijenila hibridne depozite. Mirovinski fondovi pokazali su interes da značajnije uđu u vlasničku strukturu HPB-a, kao i EBRD, no prije nego što se odluče na takvo ulaganje, država bi morala ukinuti ograničenje prema kojemu fondovi ne mogu imati više od 10% udjela u pojedinoj tvrtki. Savjetnici će imati rok od dva mjeseca da Vladi dostave najbolji model prodaje.
Bravo Slavko, Sve na prodaju da bi se nahranila javna zmija. A sto cemo onda dogodine. Kakvu hranu ce javna zmijurdaca traziti za dorucak?