Isti rejting

D&B: Nismo sigurni kako će se financirati najavljeni projekti Vlade

rohatinski, kosor
Pixsell
11.04.2011.
u 09:56

Čak i ako se pregovori za članstvo u EU zaključe sredinom ove godine, proces ratifikacije bit će dugotrajan i kontroverzan te se očekuje pristupanje 2013. i 2014.

U najnovijem izdanju publikacije International Risk & Payment Review koja obuhvaća rizike poslovanja u 132 države svijeta, najstarija bonitetna kuća na svijetu Dun & Bradstreet i dalje Hrvatsku svrstava u zemlje s blagim rizikom ulaganja.

Iako hrvatske vlasti nastoje što brže priključiti Hrvatsku u EU, izvjestitelj za RH u Europskom parlamentu Hannes Swoboda rekao je da će Hrvatska ući u EU krajem 2013 ili početkom 2014. čak i ako se pregovori zaključe sredinom ove godine. Proces ratifikacije kroz 27 članica EU bit će dugotrajan i kontroverzan.

Budući da Vladi i dalje pada popularnost (i nakon osvježenja kabineta u prosincu prošle godine), premijerka Jadranka Kosor polaže nadu u ekonomski oporavak baziran na investicijskim projektima i poboljšanju općeg poslovnog okruženja. Nova ministrica financija Martina Dalić objavila je deset javnih projekata koji se odnose na energiju, transport i komunalnu infrastrukturu. Prema riječima ministra za investicije Domagoja Miloševića te investicije izvršit će poduzeća u državnom vlasništvu uključujući HEP, HŽ, Hrvatske vode, Janaf. Novac će također biti uložen u poboljšanje luka u Dubrovniku, Rijeci i Šibeniku te također planira se investirati u Zračnu luku Zagreb. Dun & Bradstreet nije siguran kako će se ovi projekti financirati.

U međuvremenu, ministrica financija Martina Dalić objavila je promjene u “Modelu A” pri čemu se kamatna stopa snizila na 2,8% te oslobodila dodatna sredstva za sanaciju starih dugova. Dodatnu likvidnost omogućio je guverner Hrvatske narodne banke Željko Rohatinski koji je smanjio razinu rezerve kod centralne banke. D&B očekuje da će ove promjene omogućiti tek neznatan ekonomski rast, jer banke su i dalje oprezne u posudbi novca, a poduzeća u novim investicijama. Također, D&B navodi da će rast izvoza za 18,2% koji je ostvaren u prošloj godini ove godine biti vrlo teško ponoviti zbog usporavanja rasta u eurozoni.

Rejting je povećan Nizozemskoj (dobri ekonomski pokazatelji), Latviji (snižen politički rizik i poboljšane javne financije), Tunisu (bolja politička i sigurnosna situacija), a zemlje čiji su boniteti sniženi su Novi Zeland (potres u drugom najvećem gradu), Japan (potres i tsunami), Kuvajt i Panama (političke tenzije između vlade i opozicije), Bahrain (političke demonstracije), Grčka (pogoršanje ekonomskog i političkog stanja) i Libija (ratno stanje). U regiji i dalje najveći rejting ima Slovenija koja spada u razred niske rizičnosti, stoji u priopćenju BonLinea, tvrtke koja je ekskluzivni zastupnik D&B-a za RH i BiH. 

Ključne riječi

Komentara 25

OB
-obrisani-
14:24 11.04.2011.

@ castrumFF \"Hrvatska veeeelika zemlja, blagi rizik! \" --- Veliki je problem taj što mirovinski fondovi moraju kupovati državne obveznice, pa što je hrvatski rejting lošiji to nam manje vrijede buduće mirovine.

CI
civija
08:38 12.04.2011.

Gdje je PROTEGA iz HPB-a???

KI
kiwi2
11:33 11.04.2011.

. Što je raritet u Hrvatskoj ? Optimist.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije