PROMO

Digitalizacija i automatizacija preobražavaju hrvatsko zgradarstvo

Nabla Slavonija
22.12.2022.
u 12:09

Zgrade koje koriste automatizirana digitalna rješenja zdraviji su radni ambijent i postižu do 30 posto veću energetsku učinkovitost

Zgrade danas stvaraju 37% globalnih emisija ugljičnog dioksida, a u više od 30% kuća energija se gubi, što znači da su izgrađena područja na našem planetu najveći uzrok klimatskih promjena. Stoga organizacije diljem svijeta nastoje reducirati energetske gubitke, povećati produktivnost upravljanja i smanjiti emisije stakleničkih plinova u svojim uredima i pogonima. I zgradarstvo u Hrvatskoj, bilo da je riječ o komercijalnim ili industrijskim prostorima, segment je gospodarstva u kojem se može puno toga napraviti, unaprijediti, poboljšati ili razviti, posebice kroz podršku EU fondova i EU zelenog plana. Alati za provedbu tih poboljšanja su digitalizacija, automatizacija i elektrifikacija. Preciznije rečeno: napredna, inovativna rješenja usklađena s ciljevima održivosti.

Inovacije i transformacije
Takva rješenja na našem tržištu nudi tvrtka Schneider Electric, poznata po projektima digitalne transformacije i automatizacije upravljanja energijom upravo u zgradama raznih industrijskih i komercijalnih primjena (proizvodni pogoni, hoteli, trgovački centri, uredi, itd.). Jedan od novijih projekata tog tipa bila je digitalizacija, automatizacija i elektrifikacija uredsko skladišne zgrade tvrtke Nabla Slavonija, iz Antunovca pokraj Osijeka, koja se bavi inženjeringom, proizvodnjom i trgovinom elektroničkih proizvoda u pet slavonskih županija.

Automatsko upravljanje radnim uvjetima
Ta zgrada potvrda je svih prednosti koje se mogu postići gradnjom pametne, potpuno automatizirane zgrade, nastale integracijom Schneider Electric-ovih rješenja. Pametna zgrada Nabla Slavonija izgrađena je sredinom 2020. godine, na prostoru veličine 500 četvornih metara. U njoj se nalaze novi uredi, izložbena galerija i skladišni kompleks, a svi prostori imaju potpuno automatiziranu regulaciju ambijentalnih uvjeta. „Ugodno radno ozračje postignuto je kroz upravljanje rasvjetom u ovisnosti o osvjetljenju u okolini i prisutnosti sunca, s automatskim zasjenjivanjem prostora, mogućnošću mijenjanja boje rasvjete, te automatskom regulacijom ventilacije u ovisnosti o prisutnosti, temperaturi, vlažnosti i razini ugljičnog dioksida”, izjavio je Robert Špoljarić, direktor tvrtke Nabla.

Ekološki održivo rješenje
Na strogo tehnološkoj razini gledano, u zgradi Nabla izvedena je doprema električne energije do svih potrošača uz stalno praćenje kvalitete i potrošnje; postavljena je oprema za zaštitu i niskonaponski razvod električnih instalacija, a "ispod" svega toga nalazi se suvremeni podatkovni centar u kojem se obrađuju svi podaci iz cijele zgrade, u svakom trenutku putem standardnog Schneider Electric-ovog softvera. Riječ je o aplikaciji s posebnim i jedinstvenim korisničkim sučeljem koja pojednostavljuje i prioritizra sve relevantne podatke i adresira sve potrebe upravitelja zgrade - tako što mu pruža relevantne informacije u pravom trenutku na atraktivan način. Zamišljena, projektirana, a potom i korištena na pravi način, zgrada Nabla Slavonija predstavlja ekološki održivo rješenje. „Digitalizacija, ekološka održivost i automatizacija procesa danas su imperativ, bez obzira čime se bavite. To se događa u svakom sektoru, od poljoprivrede, industrije do podatkovnih centara. Posebno bih izdvojio zgradarstvo - kuće koje koriste automatizirana digitalna rješenja, poput zgrade Nabla Slavonija, primjerice, postižu i do 30% veću energetsku učinkovitost. Mi smo na tom projektu to dokazali i u praksi”, izjavio je Arthur Vašarević, generalni direktor Schneider Electrica za Hrvatsku, Sloveniju i Bosnu i Hercegovinu.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije