- Zajednička valuta nije samo korištenje istog sredstva plaćanja, to je dio zajedničkog pothvata i identiteta, to su Europljani prepoznali - rekla je Lagarde u povodu 20. obljetnice eura.
S prvim danom 2002. godine euro je zaživio u 12 država Europske unije kao fizičko sredstvo plaćanja nakon što je od 1999. godine funkcionirao kao obračunska valuta. Danas ga koristi 19 članica europske monetarne unije i njihovih oko 340 milijuna građana. U bliskoj budućnosti članicama eurozone treble bi postati Hrvatska i Bugarska koje su aplicirale za implementaciju eura u svoja gospodarstva.
- Euro je pojednostavio život brojnih Europljana, onih koji studiraju, putuju, posluju - istaknula je Lagarde na raspravi o budućnosti europske valute na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta.
Europska središnja banka potvrdila je prošle godine da kreće s projektom digitalnog eura te da će se redizajnirati druga najčešće korištena svjetska valuta nakon američkog dolara. Digitalni euro bit će elektronički novac koji će izdavati Eurosustav, odnosno ECB i nacionalne središnje banke, i bit će dostupan svim građanima i poduzećima.
- Digitalni euro neće zamijeniti gotovinu, već će biti dopuna gotovini - istaknula je Lagarde.
Hrvatska je zasad najbliža implementaciji eura pošto je u srpnju 2020., unatoč pandemijskoj krizi, ušla u Europski tečajni mehanizam II, tzv. čekaonicu za euro.