Intervencija

Dilema za Obrtničku štednu banku – Croatia banka ili Šećerna banka

'unutrasnja...zagreb...23.10.2008.\\nhotel Westin, dvorana Gradec, okrugli stol, Davor Holjevac viceguverner Hrvatske narodne banke\\nPhoto: Goran Stanzl/Vecernji list'
'Goran Stanzl/Vecernji list'
13.11.2010.
u 11:00

Posebna uprava koju je na čelo OŠB-a postavio HNB razmatra dvije opcije: ulazak mirovinskog fonda turske Șekerbanke ili pripajanje domaćoj banci

Obrtnička štedna banka uskoro će dobiti novog vlasnika; osim turskih ulagača, kao potencijalni investitor pojavila se i Croatia banka. Pregovori donedavne uprave Obrtničke štedne banke i turske Șekerbanke o ulasku u vlasništvo i dokapitalizaciji već su daleko odmaknuli u trenutku kad je Hrvatska narodna banka "po sili zakona" intervenirala i na čelo OŠB-a postavila posebnu upravu koja je zamijenila dosadašnju upravu i Nadzorni odbor. Kritičan moment bio je pad adekvatnosti kapitala ispod šest posto, što je granica na kojoj supervizor mora poduzeti ovakvu mjeru. U ovom trenutku predsjednik posebne uprave Anri Jurčec iz HNB-a i član uprave Dean Balint iz DAB-a pročešljavaju poslovanje banke, na temelju kojeg će odlučiti koji je investitor najbolje rješenje za banku.

Adekvatnost kapitala 6%

– Dioničari i Nadzorni odbor dosad nisu uspjeli ispuniti uvjete koje smo tražili. Ispod zakonskog limita od 12 posto adekvatnost kapitala pala je već 31. ožujka, a 30. rujna bila je na 6,5 posto. Danas iznosi šest posto. Da bismo zaštitili klijente i dioničare banke i spriječili daljnje pogoršanje poslovanja, postavili smo posebnu upravu – kaže Davor Holjevac, viceguverner HNB-a, i dodaje da središnja banka upravo provjerava sposobnost turske Șekerbanke da dugoročno prati OŠB.

– Provjeravamo i provodi li se nad njom redovan nadzor u Turskoj. U trenutku kad dobijemo te informacije, znat ćemo jesu li u stanju preuzeti OŠB. Druga, manja hrvatska poslovna banka, također je zainteresirana ući u vlasničku strukturu pripajanjem i zamjenom dionica – otkriva Holjevac.

U tom slučaju, kaže, dioničari OŠB-a dobili bi kompenzaciju u vlasničkom kapitalu druge banke.

– Posebna uprava odrađuje dva paralelna procesa i ne može znati koji će biti uspješniji. Oni će odlučiti o tome hoće li ući turski investitor ili će se pripojiti hrvatskoj banci. Izabrat će povoljniju ponudu – ističe.

Premda ni u jednom trenutku ne govori o kojoj je hrvatskoj banci riječ, sintagma "mala hrvatska banka" dovoljno otkriva, a u bankarskim krugovima poznato je da je posrijedi upravo Croatia banka, koja i sama već dugo ima negativan rezultat poslovanja.

Komorske igre

Nakon što posebna uprava HNB-u dostavi izvješće o poslovanju banke i sazove Skupštinu, sadašnje dioničare još će jednom pozvati da uplate dodatni kapital i dokažu da su sposobni pratiti banku u budućnosti, što realno nije moguće. Posljednja je opcija likvidacija, kojoj nitko nije sklon.

– Želimo pokazati da i najmanje i najveće banke imaju jednak tretman kod supervizora i poduzet ćemo sve da bismo osigurali kontinuitet poslovanja – kaže Holjevac.

Zlatko Cahun, dosadašnji predsjednik Nadzornog odbora i dioničar OŠB-a, optimističan je i kaže da je možda i bolje što je HNB postavio posebnu upravu da ih dovede u mirne vode.

– To je jako dobro u kriznom momentu. Turci ostaju opcija, jaki su ulagači, po strukturi vlasništva slični nama, podupiru obrt i malo poduzetništvo. Komorski sustav, predsjednik Skupštine i tajnik Hrvatske obrtničke komore, odigrali su lošu ulogu, iako su se načelno očitovali da će prihvatiti ulagača. Dok su ispitivali mogućnosti, jamstveni je kapital padao. Da su u banku prenijeli samo račun, komorske doprinose i depozite, već bismo bili na nuli!

Smatra da će u "slatkoj dilemi", kako je zove, između Turaka i domaćih odlučiti lobiranje i prezentacija dioničara. Iz Croatia banke još nema komentara.

Komentara 2

UK
Ugo Kajvez
13:06 13.11.2010.

Nema nikakve dileme, treba zakonom zaštiti domaće, ........ još treba strancima apsolutno uzeti banke (u hrvatskoj) ...........

MM
Mladen Miletić
15:32 14.11.2010.

Dilema za Obrtničku štednu banku – Croatiana banka ili Šećerna banka . Največi problem su banka mrkvica i mladi luk, a ostale hrvatske banke kao Rajčica i zelena trava da se tu ne spominju skupa sa suhim korovom ili ambrosiom..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije