PETI TJEDAN ZAREDOM

Drastično pale cijene nafte zbog omikrona, strahuje se od novog zatvaranja

Vlada posebnom uredbom ograničila cijene goriva na benzinskim postajama
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
1/3
29.11.2021.
u 07:21

Samo u petak cijene barela potonule su više od 11 posto, što je njihov najveći dnevni pad od travnja prošle godine, i zaronile na najniže razine u više od dva mjeseca

Cijene nafte na svjetskim tržištima pale su i prošloga tjedna, petoga zaredom, jer se trgovci plaše da bi nova varijanta koronavirusa mogla izazvati ponovno zatvaranje gospodarstava, a time i pad potražnje za naftom.

Cijena barela na londonskom tržištu pala je prošloga tjedna oko 8 posto, na 72,72 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 10,4 posto, na 68,15 dolara.

To je peti tjedan zaredom kako su cijene pale, što nije zabilježeno još od ožujka prošle godine, a posljedica je oštrog pada u petak, nakon vijesti o pojavi nove varijante koronavirusa, nazvane omikron.

Samo u petak cijene barela potonule su više od 11 posto, što je njihov najveći dnevni pad od travnja prošle godine, i zaronile na najniže razine u više od dva mjeseca.

Sve do petka činilo se da bi cijene nafte mogle prekinuti četverotjedni negativni niz, no u petak su cijene barela potonule više od 10 dolara jer je tržište uzdrmala vijest da je u Južnoafričkoj Republici identificirana nova varijanta koronavirusa s velikim brojem mutacija.

Strahuje se da bi omikron varijanta mogla biti otporna na cjepiva i zaraznija od dosadašnjih varijanti virusa.

Zbog toga su mnoge zemlje, uključujući EU, Veliku Britaniju, SAD i Brazil, najavile pooštrene kontrole na putovanja iz šest zemalja južne Afrike.

To je uznemirilo ulagače koji su ionako bili zabrinuti zbog brzog širenja koronavirusa u Europi i ponovnog 'lockdowna' u nekim zemljama, kao što je Austrija.

Sve to moglo bi usporiti oporavak gospodarstava od koronakrize i izazvati pad potražnje za naftom.

„Tržište je u cijene ugradilo najgori mogući scenarij u kojemu bi ta varijanta virusa izazvala oštar pad potražnje”, kazao je Bob Yawger, direktor u tvrtki Mizuho.

Plasmani iz rezervi nafte

Prije petka, u fokusu trgovaca bili su napori velikih potrošača nafte da spriječe daljnji rast cijena 'crnog zlata'.

SAD je odlučio na tržište plasirati naftu iz rezervi u koordinaciji s Japanom, Južnom Korejom, Kinom, Indijom i Velikom Britanijom.

Kina je u međuvremenu poručila da već priprema novu dražbu nafte iz strateških rezervi, nakon one u rujnu, naglasivši da će je prilagoditi svojim potrebama.

Puštanje u promet nafte iz rezervi vjerojatno će rezultirati osjetno većom ponudom u idućim mjesecima, rekao je izvor u OPEC-u na temelju analize stručnjaka.

"OPEC-ova inicijalna procjena o koordiniranom plasmanu rezervi i iznenadna pojava nove varijante koronavirusa izazivaju ozbiljnu zabrinutost za gospodarski rast i za odnos ponude i potražnje u idućim mjesecima", rekao je analitičar PVM-a Tamas Varga.

U takvoj je situaciji teško prognozirati ishod sastanka OPEC-a i saveznika tog kartela na početku prosinca na kojemu bi se trebalo razgovarati o eventualnoj prilagodbi plana povećanja proizvodnje u siječnju i idućim mjesecima, za 400 tisuća barela dnevno, ističe Reuters.

>> VIDEO Drama prije polijetanja u zagrebačkoj zračnoj luci: 14 putnika izbačeno s Ryanairovog leta za Bruxelles

Ključne riječi

Komentara 3

VI
VisAVis2
08:43 29.11.2021.

E sada će “naša pametna vlada” morat tolerirat aktualnu cijenu, dokle god opskrbljivači, najmanje deset puta ne amortiziraju gubitke po aktualnoj odluci o najvišoj cijeni goriva ….

DU
Deleted user
07:23 29.11.2021.

Kod nas će ipak zadržati iste cijene.

SI
sisavac
09:51 29.11.2021.

hoće li sad pasti i plaće, kad je pala nafta? kad svi već zazivate pad cijena benzina, onda valjda padaju i druge stvari... hoćemo li baš sve vezati uz njihanje cijena? trebali bi. ujutro platiš kartu za autobus 20 kuna, popodne 17. drugi dan 15, 13 povratak. a u subotu 30 kuna tamo, 25 nazad. kruh ovaj tjedan po 7 kuna, idući 7,50... kakvo novo zatvaranje, jasno je da neće biti toga. eto, gruzija olabavila mjere, unatoč omikronki, navode da to mogu jer je gruzijski dnk otporniji od drugih, specifičan... a mi, posebni po svemu, bi sigurno mogli tu naći i sebe.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije