Vodeća europska tvrtka na području geodezije i geoinformatike, Geofoto, osnivača i vlasnika Zvonka Biljeckog, potpisala je u petak dva nova ugovora o poslovnoj suradnji ukupne vrijednosti 18,5 milijuna kuna. Ugovori su potpisani s Državnom geodetskom upravom i Agencijom za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.
Izrada digitalnog ortofota
Za aviosnimanje i izradu digitalnog ortofota Geofoto je s Državnom geodetskom upravom potpisao 12,5 milijuna kuna vrijedan ugovor, a taj će posao, kako objašnjavaju u priopćenju, biti povezan i s aktualnom temom – legalizacijom bespravne gradnje.
Upravo zbog velikog interesa javnosti za tu temu, projekt bi trebao biti realiziran u što kraćem roku, zbog čega uz zagrebački Geofoto projekt izvodi i osječka tvrtka Geodetski zavod.
Europski zahtjevi
Inicijator i koordinator projekta je Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. Nadzor i kontrolu projekta provodit će stručnjaci Državne geodetske uprave.
Drugi ugovor, vrijedan šest milijuna kuna, Geofoto je potpisao s Agencijom za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, i to za potrebe kontrole poljoprivrednih površina na terenu, odnosno kako bi se isplatile objektivne subvencije u poljoprivredi. To je peti projekt u nizu koji je Geofoto ugovorio i izradio za potrebe Agencije, a svi će radovi biti završeni do kraja godine, navodi se.
Nakon ovog projekta Hrvatska bi u potpunosti trebala ispuniti europske zahtjeve u području kontrole kvalitete subvencija u poljoprivredi. Podizvođač je projekta Geodetski zavod Celje, poručuju iz Geofota.
Radi se o projektu popisa/sistematizacije raspoljoživih hrvatskih poljoprivrednih površina, koji će poslužiti njihovoj kolonizaciji. Uskoro će hrvatske poljoprivredne površine direktno kupovati i rentabilno/profitabilno obrađivati engleski, njemački ili francuski znalci-gentelmani farmeri/cowboy-i. Kao ogledni primjer uspješne EU poljoprivredne politike, nudi se rumunjskii model. Nakon što su rumunjski poljoprivrednici sasvim propali (rascjepkanost poljoprivrednih zemljišta, prezaduženost proizašla iz prilagodbe EU standardima i nesposobnost rumunjske vlasti postavljene od strane EU), rumunjske su obradive površine, nizakakve novce, pokupovali francuski veleposjednici, pa sad bivše vlasnike malih parcela zapošljavaju za 500 eura. Francuzi su zadovoljni jer ostvaruju enormni profit, a Rumunji jer su postali sretni kmetovi koji se ne boje gladi, dok rade za pravičnog feudalca. Samo što činiti, kad se feudalci osile, pa iz Afrike i Indije dovedu još jeftinije kmetove od rumunjskih?