Već od prvog srpnja ove godine svi hrvatski građani morat će imati mogućnost odvojenog odlaganja otpada. Na taj način bi dosadašnji komunalni otpad već u prvom koraku bio razdvojen na više korisnih sekundarnih sirovina, poput papira, PVC-a, stakla, metala i biootpada.
Neuspjeh samo jednog od ovih faktora mogao bi rezultirati milijunskim kaznama i drugim sankcijama kojima bi Hrvatska bila izložena od strane Europske unije.
Do sada je više od 200 hrvatskih gradova i općina uvelo ili započelo s uvođenjem ovog sustava, a samo ove godine u tu bi svrhu od strane države na ime subvencija trebalo biti uloženo više od 220 milijuna kuna. Iskustva stranih država pokazuju kako će takav sustav dugoročno rezultirati osjetnim ekološkim i ekonomskim koristima u odnosu na današnji režim, no njegovo uvođenje bit će vjerojatno najkompleksniji logističko-organizacijski pothvat u Hrvatskoj tijekom posljednjeg desetljeća.
Kako bismo što bolje upoznali buduću regulativu i politiku gospodarenja otpadom, Poslovni dnevnik organizira stručnu konferenciju pod nazivom ''Gospodarenje otpadom II – Primarna selekcija otpada'' koja će se održati 24. rujna 2014. godine.
Konferencija je planirana dva mjeseca nakon isteka roka za uvođenje primarne selekcije otpada, ali i neposredno nakon završetka turističke sezone koja bi mogla biti najveći razlog za kašnjenje pune implementacije novog modela u nekim dijelovima Hrvatske.
U rujnu bi trebala biti jasna slika o tijeku uvođenja primarne selekcije, kao i o svim problemima i preprekama koji se u tako kompleksnom procesu zasigurno javljaju.
Osnovni cilj nacionalne politike u tom segmentu jest povećanje reciklaže otpadnih sirovina s današnjih 8% na 50% do 2020. godine. Prvi, ali i najvažniji korak u ostvarenju tog cilja bit će uvođenje primarne selekcije otpada.
Funkcionalni sustav izdvojenog prikupljanja komunalnog otpada na razini Hrvatske zahtijevat će značajna ulaganja u infrastrukturu, razvoj opsežne i precizne regulative, osmišljavanje novih biznis modela te u konačnici promjenu ukorijenjenih životnih navika građana.
Gospodarenje otpadom II okupit će i potaknuti javnu diskusiju svih bitnih dionika u ovom sektoru – predstavnika komunalnih poduzeća, čelnika lokalne samouprave, proizvođača opreme, te državnih institucija.
Više informacija o konferenciji saznajte ovdje.
....stoka sitnog zuba će odvajati a lopine če prodavati ono što smo odvojili.........