Istraživanje britanske konzultatntske tvrtke Pricewaterhousecoopers (PWC), pokazalo je kako gospodarska snaga neke države nije preduvijet osvajanja naslova svjetskog prvaka u nogometu - nego upravo suprotno, piše BBC.
Studija je napravljena na temelju podataka sa svjetskih prvenstava u posljednjih 80 godina, i pokazuje kako su u većini slučajeva svjetski nogometni prvaci dolazili iz siromašnijih država, poput primjerice Brazila, čiji je BDP po glavi stanovnika 10.000 dolara, što je gotovo četiri puta manje nego u Velikoj Britaniji.
Istraživanje je pokazalo kako količina novca nije proporcionalna broju zabijenih golova, niti kako velik broj stanovnika neke države nije nužno preduvjet za velik broj kvalitetnih igrača, pa PWC navodi kako se često događa da su reprezentacije "malih", poput Urugvaja, Švedske ili Hrvatske puno kvalitetnije od onih "velikih".
Financijska ulaganja u skupe nogometne centre također se nije pokazalo kao preduvijet za stvaranje vrhunskih igrača, odnosno istraživanje kaže kako jednako dobri igrači nastaju treniranjem u puno siromašnijim kampovima.
Gospodarski snažne države, stoji u istraživanju, teško naprave onaj posljednji korak, a kada ga i naprave, to se događa na domaćem terenu. Engleska i Francuska postale su svjetski prvaci samo kad se igralo u njihovim zemljama, dok siromašnije države osvajaju prvenstva svugdje.
Gospodarski snažne države rijetko postaju svjetski nogometni prvaci i zbog toga treba mitove gojiti da če Hrvatska kao vrlo daleko od snažne gospodarske zemlje osvojiti SP 2010 u JAR-u..