ZABRINJAVAJUĆI PODACI

HGK: Prijevoznici gube stotine tisuća kuna

Ilustracija
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
1/6
16.03.2020.
u 16:08

Trenutno su na snazi upute za postupanje od 15. ožujka, ali za vozače kojima je ranije izdano rješenje o samoizolaciji ono i dalje vrijedi, što znači da za sada ne mogu nastaviti s poslom, navode iz HGK.

Iz Hrvatske gospodarske komore (HGK) u ponedjeljak su izvijestili kako 84 posto tvrtki iz djelatnosti prijevoza i skladištenja zbog koronavirusa ima štetu do 500 tisuća kuna, što je znatno više od poduzeća iz drugih sektora.

"Još više zabrinjava podatak da udio onih s procjenom od pola milijuna do milijun kuna štete u poslovanju raste trostruko ako se situacija ne promjeni u idućih mjesec dana“, istaknula je potpredsjednica HGK za graditeljstvo, promet i veze Mirjana Čagalj, analizirajući stanje domaće logistike koju je situacija s pandemijom najžešće pogodila.

Naglasila je da u cestovnom teretnom prijevozu na bazi dnevne operative i dalje vlada velika neizvjesnost, jer njegovo poslovanje ne ovisi samo o domaćim mjerama za suzbijanje širenja zaraze, nego i o procedurama koje su uspostavile susjedne zemlje, a koje se mijenjaju iz dana u dan.

Postrožene mjere ulaska u prostor KBC Sestre milosrdnice

Ilustracija
1/20

Trenutno su na snazi upute za postupanje od 15. ožujka, ali za vozače kojima je ranije izdano rješenje o samoizolaciji ono i dalje vrijedi, što znači da za sada ne mogu nastaviti s poslom, navode iz HGK.

Predlažu nadležnim tijelima da se i vozačima koji su prema prethodnoj uputi o postupanju trenutno u samoizolaciji omogući ponovni rad. Time bi se, kako ističu, ublažio i sve veći problem nedostatka radne snage koji je i prije pojave koronavirusa mučio sektor prijevoza.

"Ključno je stalno pronalaziti operativna rješenja jer prijevoznička branša za sobom povlači i cijeli sektor za trgovine", kazala je Čagalj napominjući da Komora u suradnji s Vladom radi na pronalasku što bezbolnijih rješenja problema prijevoznika.

"Konstantno dobivamo 'feedback' s terena i donosimo upute koje maksimalno olakšavaju poslovanje“, pojasnila je Čagalj napominjući da je linijski prijevoz putnika ograničen kako bi se postigla maksimalna razina prevencije, dok se željeznički teretni promet zasad odvija bez problema.

Preporučila da se što više tereta prevozi vlakovima i pomorskim putem kako bi se rasteretio cestovni promet.

Kako izgleda testiranje na koronavirus?

Ključne riječi

Komentara 2

Avatar IVANIVANIVAN
IVANIVANIVAN
11:14 18.03.2020.

.neka privatnii sektor koji sada neće raditi i puniti proračun podmetne svoja leđa i daje "indrektno "daje plaću državim službenicma .Treba izdati i dodatnu narednu da privatnici obavezno moraju prodati i vlastiti imovinu da bi sustav izdražao

PU
paul-umpe
19:39 16.03.2020.

neka gube iovako su ih zaradili preko grbace jadnog sofera.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije