Hrvatska narodna banka ponovno je danas intervenirala prodajući 233,7 milijuna eura po prosječnom tečaju od 7,42 kune za jedan euro. Na taj je način s tržišta povučeno oko 1,73 milijarde kuna.
U deset dana druga je to intervencija, a HNB očekuje da će njome smiriti "tenzije na deviznom tržištu", koje su potaknute većom potražnjom tvrtki za devizama. To je inače peta intervencija ove godine, a druga u kojoj su se u kratkom roku prodavali euri bankama i povlačile kune. HNB i dalje tvrdi da je stabilnost valute prioritet te će koristiti i druge mogućnosti nastavi li tečaj oscilirati.
Kao glavni argument da ima s čime intervenirati HNB navodi velike devizne rezerve, koje iznose 11,9 milijardi eura. U domaćim su ekonomskim krugovima uvjereni da će guverner Rohatinski držati svoj dosadašnji kurs i iduće godine te da tečaj neće biti ugrožen nastavi li se proces pridruživanja Hrvatske Europskoj uniji prema dosadašnjem planu. Problem je, međutim, što je i EU sve nestabilnija te je njihov prostor intervencija sve širi, što otvara pitanje i kakva je budućnost zajedničke europske valute, a ne samo hrvatske kune.
Prof. Ljubo Jurčić smatra da guverner može uspješno čuvati stabilnost tečaja još godinu dana, a daljnje kretanje tečaja izvan je domaćega utjecaja.
- Devizne su rezerve visoke, ali o njima ne odlučuje Hrvatska nego vjerovnici kod kojih smo se zadužili - kazao je Jurčić, koji će uz zamjenika guvernera Borisa Vujčića sudjelovati u srijedu na okruglom stolu Matice hrvatske o devalvaciji i njezinim učincima.
Značajno je ojačao i švicarski franak, na 5,7 kuna, što sigurno nije dobra vijest za dužnike u toj valuti. Za razliku od eura kojeg središnja banka štiti svojim intervencijama, HNB nema nikakav utjecaj na tečaj franka.
Kada se kiše i oluje stišale budu i kreket žaba (EU Janez i …) po blatnjavom putu bude utihao tada će oživjeti Ponosna Hrvatska.