Dvodnevni hotelijerski skup očekivano se vrtio oko povećanja PDV-a, pa je Vlada prozvana i na samom zatvaranju.
- Znači li najava o podizanju međustope za smještaj i ugostiteljstvo s deset na 13 posto, da se zapravo odustaje od Strategije razvoja turizma do 2020., koja je donesena prije samo sedam mjeseci - pita Kristian Šustar, predsjednik Udruge poslodavaca u hotelijerstvu, aludirajući na visoko postavljene ciljeve u Strategiji i činjenicu da je i porezno rasterećenje jedna od strateških odrednica.
Ni drugog dana, međutim, nije bilo predstavnika Vlade koji bi sve to čuli. Hotelijeri su zamjerili i ministrima obrazovanja i rada što su izignorirali skup koji se, među ostalim, bavio obrazovanjem turističkih kadrova te za turizam također gorućim pitanjem; radnim odnosima i izmjenama Zakona o radu. Izostao je i resorni ministar Darko Lorencin, ali njega su, kako se čulo, spriječili zdravstveni problemi.
- A svi su ministri potvrdili dolazak. Otkazali su, pak, praktički nekoliko sati prije početka skupa - zamjerio je Šustar.
Na Kongresu hotelijera je, inače, dr. Josip Perić, dekan opatijskog Fakulteta za menadžment u turizmu, iznio i vrlo jasnu računicu što bi hrvatsko hotelijerstvo izvuklo iz minusa.
- PDV bi umjesto na 13 morao ići na 9,5 posto, kuna bi postepeno tijekom pet godina trebala slabiti i doći na 8,8 do 9,3 kune prema jednom euru, a kamatne stope bi trebale biti između dva i četiri posto - kazao je dr. Perić.