Supružnici Hrgetić već više desetaka godina posluju u glavnom gradu Venezuele Caracasu, a od srijede će svoje znanje prenijeti i na hrvatsko gospodarstvo. Tada, naime, u Zagrebu otvaraju kongresni centar u sklopu trgovačkog centra Green Gold, u koji su uložili oko 500.000 eura.
Između dva grada
U poslovnom centru Green Gold nudit će usluge stručnih savjetnika za organiziranje različitih događanja, seminara, radionica, tečajeva, studija za istraživanje tržišta, organizirat će promocije novih proizvoda, videokonferencija te poslovna i društvena primanja.
Iako su oboje rođeni Venezuelci, Mara Vitols-Hrgetić po nacionalnosti je Latvijka, a suprug Josip dijete je Hrvata koji su nakon Drugog svjetskog rata emigrirali u Južnu Ameriku. Hrvatski je naučio od roditelja, a i Mara ga sada savršeno zna otkako posluje u Hrvatskoj. Ovdje im žive i djeca, kći Ana Mara, koja studira medicinu, te Kristijan, koji ovdje pohađa prvi razred gimnazije. Najstariji sin Petar studira u Venezueli, gdje je povremeno i Josip. Supružnici posluju tako da se svaka dva mjeseca rotiraju, pa je sada, primjerice, Mara u Hrvatskoj, dok Josip vodi poslovanje u Caracasu. No, dugoročan im je plan preseliti se u Hrvatsku jer, kako kaže Mara, željeli bi se vratiti korijenima.
– Razmišljali smo jedino o tome preseliti se u Zagreb ili Rigu. Većina ljudi iz Venezuele odlazi u SAD, ali nama to nikada nije bio cilj. Odlučili smo se preseliti u Hrvatsku, ali isprva nismo planirali otvoriti kongresni centar, no prilika se ukazala kada smo otkrili atraktivnu lokaciju u Green Gold centru – kaže Mara. U Caracasu Hrgetići imaju sličan centar po površini i broju dvorana, a surađuju s više od 4000 klijenata iz različitih sektora gospodarstva i poduzetništva. Jedino po čemu će hrvatske dvorane biti drugačije od onih u Venezueli jest to što će Hrgetići subotama ovdje organizirati vjenčanja.
– Inače se ne bavimo time, ali smo čuli da se u Hrvatskoj organiziraju svadbe po konferencijskim dvoranama jer manjka sala za vjenčanje – kaže Josip, koji dodaje da nije imao teškoća s birokracijom, zbog čega su mnogi Hrvati iz dijaspore odustali od ulaganja.
Pogrešna slika
– Povratnici dođu i misle da se svi moraju prilagoditi njihovu načinu rada jer su oni tako navikli pa često gube strpljenje. Hrvatska se često idealizira. Naši su nam djedovi pričali o potpuno drukčijoj zemlji nego što je Hrvatska danas jer su oni imali drugačiju sliku u glavi. Ako ti je ta slika u glavi, mnogi se razočaraju – kaže Josip i zaključuje:
– Hrvatska je prekrasna, ali nije savršena.
samo da s on ne razocara ??????? prvo mu treba radnicka dozvola, upisat se u sudski registar, i onda za te dvorane uporabna dozvola malo love podjeliti tim mjerodavnima da to brze ide....