Hrvatskom telekomu prijeti kazna od 258 milijuna kuna zbog usporavanja liberalizacije fiksnog telekomunikacijskog tržišta, doznaje Poslovni dnevnik. Sektorski regulator HAKOM podnio je dvije prekršajne prijave protiv HT-a zbog osobito teških povreda Zakona o elektroničkim komunikacijama za što je propisana kazna od jedan do pet posto bruto prihoda operatera u prošloj godini. Regulator, koji vodi Miljenko Krvišek, potvrdio je da je predložio kaznu od tri posto bruto prihoda HT-a koji su lani iznosili 8,61 milijardu kuna.
"U oba prekršaja HT se oglušio na regulatorne obveze koje smo mu odredili, a po kojima je morao omogućiti drugim telekomunikacijskim operaterima veleprodajne uvjete temeljem kojih će oni moći izdavati jedan račun korisnicima za pretplatu i telefonski promet", objašnjavaju u HAKOM-u. Dodaju da je HT tako znatno otežao realizaciju usluge najma korisničke linije i time usporio liberalizaciju tržišta. Riječ je o dosad najvećoj predloženoj kazni za kršenje tržišnog natjecanja u Hrvatskoj. Potencijalno bi veću predloženu kaznu, i to od 280 milijuna kuna, mogli dobiti Adris grupa i TDR za koje je nedavno Agencija za tržišno natjecanje zaključila da su kršili tržišno natjecanje u prodaji cigareta. Međutim, AZTN nije izlazio u javnost s takvim prijedlogom.
Oba regulatora u pravilu su dosad predlagala za kršenje tržišnog natjecanja kazne do milijun kuna. Tako je lani AZTN najviše kaznio Zračnu luku Zagreb sa 1,8 milijuna kuna, zatim Proplin s pola milijuna i Adria Ladu sa 300.000 kuna. U HAKOM-u je tek prije mjesec dana predložena kazna od milijun kuna protiv HT-a, a prije su se ti iznosi kretali do 100.000 kuna. U HT-u kažu da nikakvu službenu informaciju iz HAKOM-a o prekršajnim prijavama nisu primili. Maja Weber, direktorica odnosa s javnošću HT-a, istaknula je da će, kad i ako zaprimi te prekršajne prijave, HT izložiti svoju obranu pred prekršajnim sudom.
– U tom postupku prekršajni sud, nevezan ocjenom HAKOM-a, samostalno utvrđuje činjenično stanje i donosi odluku. Tek po pravomoćnosti sudske odluke donesene u tom prekršajnom postupku i to, naravno, samo ako bi sud utvrdio povredu ZEK-a i odredio prekršajnu kaznu, nastupa obveza plaćanja kazne – kaže Weber.
Dodaje da o cijelom slučaju u HT-u mogu donositi zaključke isključivo na temelju neslužbene komunikacije s regulatorom. Tako pretpostavlja da je riječ o zahtjevu HAKOM-a po kojem je HT do 1. srpnja trebao objaviti veleprodajni cjenik i uvjete za uslugu najma korisničke linije. No, ona naglašava da su to učinili.
– Naš je stav da je HT u cijelosti postupio sukladno odluci regulatora te da su dva rješenja regulatorova inspektora u kojima se navodi da to nismo učinili donesena protivno zakonu s obzirom na to da su tim rješenjima, mimo odluke HAKOM-a, HT-u određene dodatne regulatorne obveze, za što inspektor nema zakonskih ovlasti – kaže Weber i dodaje da u dijelu uopće nisu izvršive. HT se, ističe, zbog toga žalio Upravnom sudu, a o tome je također obavijestio Vladu i Ministarstvo mora, prometa i razvitka.
– Osobito je neprimjereno da HAKOM traži kaznu od tri posto prihoda za navodni prekršaj s obzirom na to da je HT u cijelosti postupio sukladno odluci Vijeća HAKOM-a, kao i prema rješenjima inspektora, iako osporava njihovu zakonitost – zaključuje Maja Weber. Zanimljivo je da je nedavno na Poslovnom forumu Poslovnog dnevnika o suradnji javnog i privatnog sektora jedna od glavnih tema konferencije bilo upravo ponašanje HAKOM-a, odnosno blokiranje HT-ove investicije u optičku infrastrukturu. Istup predsjednika uprave HT-a I. Mudrinića, ali i čelnika oporbe bio je poražavajući za čelnike HAKOM-a, čijim je ponašanjem usporena investicija vrijedna desetak milijardi kuna.
Iako imam vaše dionice, dabogda propali bando lopovska! Najskuplji internet na svijetu! Za 1GB 100kn mjesečno + 60kn pretplate za telefon!!!