U najnovijem izdanju publikacije International Risk & Payment Review koja obuhvaća rizike poslovanja u 132 države svijeta, najstarija bonitetna kuća na svijetu Dun & Bradstreet dodjeljuje Hrvatskoj i dalje rejting DB3d (trend je i dalje rastući). Tim rejtingom Hrvatska je svrstana je u zemlje s blagim rizikom poslovanja.
Što se regije tiče, Slovenija ostaje na prvom mjestu sa rejtingom DB2c, a slijede je Italija (DB3a), Mađarska (DB4a), Albanija (DB4a), Makedonija (DB4b), Srbija (DB4d) i BIH (DB6a).
Rejting je snižen u četiri države, a to su Kuba (sa DB6b na DB6c), Španjolska (sa DB3b na DB3c), Uganda (sa DB4d na DB5a), te našim susjedima Mađarima koji su do prošlog mjeseca bili u rangu sa Hrvatskom (DB3d), a sada im je snižen rejting na DB4a. Razlog snižavanja mađarskog rejtinga ponajprije leži u tome što su analitičari zabrinuti zbog utjecaja dužničke krize u eurozoni, kao i zbog političkog rizika, visokog javnog duga i loše ekonomske prognoze.
Već peti kvartal zaredom zabilježen je pad BDP-a (-2,5% u prvom kvartalu ove godine). Uz pad BDP-a zabilježen je i pad investicija od 13,9% u odnosu na godinu ranije. Također, pad bilježe privatna i javna potrošnja, a blagi rast od 3,6% bilježi izvoz. D&B očekuje lagani oporavak u drugom dijelu godine te predviđa da će godišnji rast BDP-a biti 0,5%.
Budući da je deficit premašio svoj godišnji target, Vlada će se morati dodatno zaduživati obveznicama, te će morati ubrzati ekonomski program oporavka. Dodatan udarac zadalo je HSLS-ovo napuštanje koalicije zbog neslaganja s Vladom.
Pozitivno je što su Hrvatska i Rusija su sklopile ugovor o Družbi Adriji koji se planirao još od 2002 godine. Time je Hrvatska dobila znatan financijski i geostrateški benefit, stoji u priopćenju Bonlinea.
sve je to lijepo dok nam žele dati kredite što će biti kad kredit nitko ne želi dati a novac moraš vratiti,kaj ćemo onda??? dosta je više tih reprogramiranja kredita,vratite posuđeno.