Hrvatski telekom prvi se put od početka krize bacio u investicije. Prema izvješću za prvih šest mjeseci svi su ključni pokazatelji poslovanja u padu. Prihod je pao za 5,9 posto, na 3,44 milijarde kuna, operativna dobit za 17,8 posto, na 1,36 milijuna kuna, neto dobit za 14,2 posto, na 570 milijuna kuna, a skliznula je i najsočnija marža u telekom-industriji, i to sa 45,4 na 41,4 posto.
Zadržali vodeći položaj
– Zadržali smo vodeći položaj na tržištu unatoč stalnom pritisku izazovnog operativnog okruženja. Proširujemo portfelj usluga i ulažemo u svoju budućnost – kazao je predsjednik uprave HT-a Ivica Mudrinić koji rezultate za prvo polugodište vidi kao pokazatelja određene otpornosti kompanije. Unatoč padu svih pokazatelja, kapitalne su investicije porasle za 64,9 posto, na 612 milijuna kuna. U izvješću se najavljuje još ambiciozniji plan za iduću godinu, kad se HT planira vratiti ulaganjima u optičku mrežu. Navodi se da je u projektu modernizacije mreže HT predao telekomunikacijskom regulatoru Hakomu prijedlog standardne ponude za FTTC, optičku mrežu do stambenih objekata, odnosno ormarića, te da čeka odgovor regulatora. Dovršio je i pripreme za pilot-projekt s novom tehnologijom u riječkom naselju Strmica. Ulaganja su usto otišla u zamjenu starih 2G baznih stanica te u unapređenje 3G mreže. HT je uložio u LTE te sada signalom pokriva 16 posto stanovništva, a 32 posto korisnika prebacio je s klasične telefonije na IP telefoniju.
Dio investicija otišao je i u pripremu novih usluga te pripreme novih poslovnih poteza. HT o tome zasad govori vrlo malo. Kako neslužbeno doznajemo, operator užurbano priprema ulazak na energetsko tržište i u tijeku je razvoj proizvoda s kojima bi to ostvario. Telecompaper, pozivajući se na lokalne izvore, tvrdi da HT u energetiku planira ući do kraja ove godine, i to upravo kako bi pronašao novi, izdašan izvor prihoda. U HT-u nam kažu da nikakve planove zasad ne mogu komentirati i pozivaju se samo na prognoze navedene u izgledima za iduće razdoblje.
Ne odustaju od Optime
Uz optiku i energetiku, HT razvija nove ICT usluge jer je to postao najbrže rastući dio kompanijina poslovanja. U prvih šest mjeseci rast HT-ova ICT-a bio je 9,7 posto, dosegnuvši 104 milijuna kuna. Iduće su po rastu internetske usluge sa 2,9 posto, na 1,37 milijardi kuna, dok klasične usluge padaju. HT nije odustao od preuzimanja Optima telekoma nego je 1. srpnja i službeno predao svoju prijavu AZTN-u.
>> Vlada daje 16 milijuna kuna za 10.550 pametnih telefona