Promjene u vođenju knjiga, vezanih uz leasing, koje su predložile međunarodne računovodstvene institucije, presudno će utjecati na sve tvrtke koje se financiraju leasingom, jer će se izmijeniti metode vrednovanja imovine u bilanci. Prema nacrtu novog knjigovodstva, operativni leasing, koji tvrtke dosad nisu morale prikazivati kao obvezu u bilanci, sad u nju ulazi.
– Svaki najam koji se financira putem operativnog leasinga povećava dugove tvrtke, pa je i banke drukčije tretiraju, kao kompaniju koja ima puno više duga nego dosad – pojednostavnio je osnovnu promjenu Goran Horvat, partner u revizorskoj i konzultantskoj tvrtki KPMG.
Ujednačeno knjiženje
Najmoprimci koji se financiraju putem operativnog leasinga morat će zabilježiti značajno povećanje imovine i obveza u svojim izvještajima, a čak i za financijski leasing, koji je u ekonomskom smislu izjednačen s kupoprodajom, obveze mogu biti veće. Dosadašnji računovodstveni sustav, kad je u pitanju leasing, stručnjaci su smatrali preliberalnim i doživio je brojne kritike, ponajviše stoga što su se vrlo rastezljivo tumačile iste obveze u različitim tvrtkama.
– Sad se operativni leasing mora ujednačeno i konzistentno prikazivati u bilanci. No, ni novi “draft” nije to do kraja uspio provesti, jer postoji niz kompleksnih kriterija za knjiženje pojedinih stavki – ističe Horvat.
Zasad su Odbor za međunarodne računovodstvene standarde (IASB) i Američki odbor za financijske računovodstvene standarde (FASB) predložili nacrt prijedloga promjena te će do kraja godine potrajati javna rasprava, primat će se prigovori i prijedlozi struke.
Procjene do 20 godina
– Teško je reći kad će se početi primjenjivati novi standardi, svaka se promjena najavljuje godinama – objašnjava Horvat.
Promjene će se najviše odraziti na društva koja operativnim leasingom financiraju imovinu koja ima veliku vrijednost, primjerice avione. No, na udaru će se naći i tvrtke u rudarskoj industriji, građevini i prijevozu, kao što je zagrebački ZET te kompanije čije su zgrade financirane leasingom. Trgovci na malo morat će, primjerice, procijeniti sadašnju vrijednost najma na temelju prihoda od prodaje ili inflacije za svaku trgovinu pojedinačno kroz razdoblje od 10 do 20 godina za vrijeme trajanja ugovora te prilagođavati procjene na svaki datum izvještavanja. To je veliko područje za potencijalne špekulacije, jer sada te procjene rade za razdoblje od tri godine.
Sve to treba doprinjeti da se jos vise opterete oni koji manje imaju, a rasterete oni koji mnogo imaju. Sve ce samo jos vise produbiti financijsku krizu i preliti jos vise akumulacije u ruke onih koji i sada imaju previse. Ili jednostavno receno jos jedna cionisticka zamka.