Mađarski MOL započeo je proces prodaje svojega dijela Ine i to više nije manevarski potez nego ozbiljna namjera da se riješi udjela u hrvatskoj naftnoj kompaniji, govore Večernjakovi izvori. S druge strane, dio stručne javnosti i dalje vjeruje da se MOL koristi najavom prodaje dionica kao sredstvom pritiska i samo zastrašuje hrvatsku stranu kako bi se povukao prvi zahtjev tima koji predvodi ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak, a koji inzistira da se hrvatskoj strani vrati pravo na upravljanje nad domaćom kompanijom u kojoj ima 44,84 posto dionica posto vlasništva.
Rosnjeft bi regiju
Hoće li, tko i za koliko novca kupiti Inu još je teško prognozirati, ali sigurno je da MOL neće moći utržiti dionice Ine bez dijela koji u rukama drži hrvatska Vlada jer nitko neće masno platiti tvrtku u kojoj nema većinski udio. Spominju se ruski Rosnjeft, koji ima plan stvoriti regionalno prisutnu kompaniju, ali sve češće i Gazprom koji je u petak na službenoj konferenciji za medije govorio i o Ini.
– Iako Gazprom jednim okom gleda na Inu, nema planove o preuzimanju – poručio je iz Moskve financijski direktor Gazproma Aleksej Jankevič dodavši da je preuzimanje Ine jedna od mnogih opcija te da su zainteresirani za svaku tvrtku koja se uklapa u njihov sustav i koja im donosi sinergijske učinke. Inače, Gazprom je vlasnik Naftne industrije Srbije i snažno je prisutan na tržištu regije. Ipak, teško je biti siguran u interes bilo koje od velikih ruskih kompanija, naročito u kontekstu političke krize u Ukrajini. Više će se znati kada prvi potencijalni ulagač uđe kroz vrata takozvanog “data rooma”, prostora koji Ina po nalogu iz Budimpešte uskoro mora otvoriti kako bi osigurala mogućnost uvida u svoje poslovne podatke.
Nakon što je MOL kasno u petak objavio da je ovlastio izvršni odbor da započne pripreme za prodaju MOL-ova udjela u Ini, sama Ina izvijestila je Zagrebačku burzu da se od nje traži suradnja u organizaciji “data rooma” kao dio standardnog procesa dubinskog snimanja.
“To je povezano s pripremom moguće prodaje udjela u Ini putem imenovanih savjetnika, što ovim putem objavljujemo investicijskoj javnosti”, poručuje Ina priopćenjem. Otvaranje poslovnih podataka Ine konkurenciji de facto znači da MOL ovaj put misli ozbiljno i da je vjerojatno odustao od upravljanja Inom. To nije iznenađenje jer su strateški partneri u vrlo napetim odnosima koje zaoštravaju i međusobne tužbe. Hrvatska inzistira na vraćanju kontrole nad upravljanjem i primjeni zakonodavstva o trgovačkim društvima, a to znači da bi MOL trebao izgubiti pravo suverenog vladanja kompanijom, što mu ne odgovara, ali i da bi izgubio mogućnost prikazivanja Ininih rezultata u sklopu konsolidirane bilance, što bi srušilo vrijednost grupe. U Ministarstvu gospodarstva ponavljaju da Hrvatska želi da Ina bude snažna regionalna kompanija, u kojoj svi dioničari imaju onoliki utjecaj u upravljanju koliki im je udjel.
– O upravljanju Inom i o investiranju u daljnji razvoj Ine nastavit ćemo razgovarati s MOL-om, a iste će nam teme biti u fokusu i ako MOL-ov udio u Ini sutra promijeni vlasnika – poruka je Ministarstva, u kojem su spremni za novog strateškog partnera.
Teški pregovori
Hrvatska bi, nagađalo se, mogla prodati jedan dio svojih dionica, a procjenjivalo se da bi za 19 posto Ine mogla dobiti i do milijardu dolara. Teški pregovori i nesuglasice dvaju partnera Vlade i MOL-a naštetili su i jednoj i drugoj strani. Dionice MOL-a izgubile su petinu vrijednosti od početka pregovora, a Ina je izgubila 10 posto vrijednosti. Prema tržišnoj kapitalizaciji Ina je u petak imala veću vrijednost od mađarskog MOL-a.
pa odite više...mislite da će netko suzu pustiti za vama!?