novi poredak

Indonezija i Nigerija postaju nove velesile u gospodarstvu

tvornica l'oreal
Reuters/PIXSELL
28.12.2012.
u 10:21

Novi divovi rast temelje na veličini i mladosti stanovništva. Prosječna starost stanovnika Filipina je samo 23 godine

Indonezija, Nigerija, Meksiko, Filipini i Turska postat će uskoro motori svjetskog gospodarstva, najavili su u najnovijoj studiji analitičari kuće Ernst & Young. U skupinu 11 najvećih budućih rastućih ekonomija analitičari su još dodali Južnu Koreju, Bangladeš, Poljsku, Čile, Ukrajinu i Katar.

Motor razvoja

I američka banka Goldman Sachs predviđa da će do 2050. godine ovih 11 zemalja, koje su trenutačno u sjenci sadašnjih članica BRICS – Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika – postati ekonomije s najvećim privrednim rastom i zasjeniti sadašnje najrazvijenije zemlje svijeta. Zajednička karakteristika dolazećih ekonomskih sila je ta što te zemlje predstavljaju “antitezu” sadašnjih razvijenih zemalja u nekoliko domena.

– Za razliku od Italije, Japana i Kanade čije stanovništvo stari, a samim tim i domaća potražnja pada, Indonezija i Turska, na primjer, imaju golemu populaciju mladih koja teži povećanju standarda i koja je motor ekonomskog razvoja – ističu analitičari.

Prosječna starost stanovnika vodeće ekonomske svjetske sile, Sjedinjenih Američkih Država, trenutačno je 39 godina, Kine 35 godina, Indonezije 27, a Filipina samo 23 godine, što jasno govori o golemom potencijalu zemalja s mladom populacijom.

– Dosta zemalja u usponu, zahvaljujući razvijenom domaćem tržištu, odnosno velikom broju potrošača, odolijeva europskoj ekonomskoj krizi, što nije slučaj sa svim članicama BRICS-a – ističu analitičari.

Indonezija će u 2012. ostvariti ekonomski rast od šest posto, Filipini 5,5, Čile pet posto, dok će se Brazil morati zadovoljiti sa samo 1,5 posto jer najveća južnoamerička država u velikoj mjeri ovisi o izvozu u Europu. Indonezija će prema procjeni Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj ostvariti prosječan rast gospodarstva od 6,4 posto u razdoblju od 2013. do 2017. Četvrta najnapučenija zemlja svijeta Indonezija sa 242 milijuna stanovnika već sada ima srednju klasu od 50 milijuna pripadnika, mnogobrojniju od Indije i koja će prema procjenama do 2020. narasti na 170 milijuna.

BDP 1207 $ po stanovniku

Gospodarstvo Indonezije mnogo je manje ranjivo na vanjske ekonomske potrese jer 50 posto domaće potrošnje podmiruje domaćom proizvodnjom. Ove godine Indonezija je uložila milijarde dolara u infrastrukturu – popravak cesta, zračnih luka, što je u najvećoj mjeri do sada kočilo strana ulaganja u zemlju. Indonezija će 2020. biti deseta najmoćnija ekonomija svijeta, a šesta 2030., ocjenjuju analitičari. Bruto društveni proizvod Indonezije iznosi 847 milijardi dolara, odnosno 1207 dolara po stanovniku. Prema prognozi ekonomista “Ernst & Younga”, 11 galopirajućih ekonomija svijeta ima i slabe točke kao što su korupcija i socijalna nejednakost koji su kočnica njihova još većeg razvoja.

Komentara 6

RE
@rea
11:46 28.12.2012.

Nonsens. Osnovna premisa je potpuno kriva. Jer nije isto je li ti je starting point 0 ili 10. U prvom slučaju, naravno da bilježiš visoki rast. A tek Nigeria, još se obračunavaju mačetama.

Avatar dariodario551
dariodario551
10:51 28.12.2012.

a Hrvatska ? Gdje je Hrvatska ?

SP
spartak
10:45 28.12.2012.

Investicije, investi cije, potrošnja, potrošnja, ekonomksi rasti, 4%, 5%, 6%, bravo ekonomisti i bangsteri. A gdje je tu čovjek, gdje je tu priroda, planet Zemlja? 1. Od toga rasta samo mvricu ima običan čovjek, većinu toga odnesu vlasnici kapitala koji će se raspuknuti od besmislenog i nepotrebnog bogatstva; 2. Uništa se Zemlja, staništa, atmosfera, vode, okoliš. Pa rast od 4% posto je užas, to je udvostručenje za 12 godina, učetverostručenje za 24 godina. A što onda, kamo i kako dalje u nekoj skoroj budućnosti? Na Mars? Sve je to besmisleno.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije