Stanje u sektoru električne energije u Republici Hrvatskoj u 2013. godini treba promatrati kroz funkcionalne i razvojne mogućnosti ispunjenja dostatne i pouzdane opskrbe krajnjih kupaca električnom energijom po tržišno zasnovanim cijenama energije i razvidnim, troškovno utemeljenim tarifama za korištenje elektroenergetske mrežne infrastrukture.
U ožujku 2013. godine stupio je na snagu novi Zakon o tržištu električne energije („Narodne novine“, br. 22/13) kao krovni sektorski zakon. U njemu su dani okviri budućeg modela tržišta električne energije s opisom zadaća reguliranih energetskih subjekata kao i uloge opskrbljivača i trgovaca na tržištu električne energije, a što je potrebno detaljnije regulirati nizom podzakonskih akata predviđenih ovim Zakonom.
Ovim sažetim pregledom potrebno se osvrnuti i na glavne pokazatelje potrošnje i proizvodnje električne energije na području RH. Ovo je već treća godina za redom kako bilježimo pad ukupne (bruto) potrošnje električne energije koja je u 2013. godini iznosila 17,3 TWh, dok je u 2010. godini iznosila 17,9 TWh.
Kada govorimo o maksimalnom opterećenju elektroenergetskog sustava ono je iznosilo 2.813 MW i zabilježeno je u veljači 2013. godine, dok je ljetno vršno opterećenja izmjereno u srpnju i iznosilo je 2.812 MW što je gotovo identično onom izmjernom zimi. Minimalno opterećenje elektroenergetskog sustava iznosilo je 1.105 MW i registrirano je u svibnju 2013. godine.
Najveći dio ukupne potrošnje električne energije u 2013. godini pokriven je iz domaće proizvodnje proizvodnjom elektrana smještenih na teritoriju RH koja je iznosila 12,8 TWh (74 %). Proizvodnja nuklearne elektrane (NE) Krško za potrebe Hrvatske elektroprivrede – dioničko društvo (dalje u tekstu: HEP-a d.d.) iznosila je 2,5 TWh (15%), dok je ukupno uvezeno 2 TWh (11%) za potrebe kupaca električne energije u Republici Hrvatskoj. Udio uvoza u ukupnoj potrošnji električne energije je znatno je manji nego 2012. godine kada je, zbog nepovoljnih hidroloških uvjeta, iznosio 29% što pokazuje veliku osjetljivost proizvodnje električne energije iz elektrana smještenih na teritoriju RH o hidrološkim uvjetima.
U 2013. godini u Republici Hrvatskoj bilo je raspoloživo ukupno 4.386 MW proizvodnih kapaciteta. Najveći udio proizvodnih kapaciteta u iznosu od oko 85% u vlasništvu je HEP-a d.d., a kojim operativno upravlja HEP-Proizvodnja d.o.o. Taj udio je u 2013. godini manji za 4 % od onog iz 2012. godine što je posljedica ulaska većeg broja elektrana koje koriste obnovljive izvore energije u elektroenergetski sustav Republike Hrvatske.
Cijeli članak pročitajte ovdje.