Kina je postala najveći zajmodavac zemalja u razvoju, u čemu je pretekla čak i Svjetsku banku. U samo nekoliko godina Kina se preobrazila iz zemlje koja je primala međunarodnu pomoć u jednog od najjačih svjetskih kreditora.
Financial Times piše kako je ta država preko svoje dvije banke u posljednje dvije godine zemljama u razvoju te stranim kompanijama posudila 110 milijardi eura, dok je u istom razdoblju Svjetska banka zemljama u razvoju odobrila zajmove vrijedne 100 milijuna dolara.
Kina zajmove najčešće odobrava u zamjenu za naftu, a takav dogovor ima s Brazilom, Venezuelom i Rusijom. Najmnogoljudnija zemlja svijeta odobrila je zajmove i Argentini, Bjelorusiji, Guani i Mozambiku jer su njene kompanije dobile velike infrastrukturne poslove u tim zemljama.
Bivši direktor sektora za Kinu u Svjetskoj banci tvrdi kako Kinu zanimaju strane sirovine jer nema mnogo vlastitih, pa neki od zajmova financiraju eksploataciju različitih sirovina kao što su minerali, nafta ili drugi energetski izvori, dok se drugi odnose na poljoprivredu i industriju. Dodaje da Kina troši devizne rezerve kako bi ostvarila svoje ekonomske ciljeve - povećanje izvoza i internacionalizaciju nacionalne valute juana, zbog čega je dio zajmova upravo u toj valuti.
Banke u Kini odobravaju razvojne zajmove po povoljnijim uvjetima nego što rade Svjetska banka i drugi veliki zajmodavci, zaključuju u Financial Timesu, te dodaju kako su uvjeti koji se odnose na transparentnost posla koji zajam financira manje oštri nego kad zajmovi dolaze iz neke od zapadnih zemalja.
Nema transformacije društva i države bez reda, rada i znoja ........... jel tako hrvati ?? ........