Sljedeći mjesec održava se u Zagrebu poslovna konferencija Meeting G2 'Vrijeme je za ulaganje u Hrvatskoj' koja će prema najavama okupiti oko sto potencijalnih ulagača iz zemlje i inozemstva - Hrvata koji su iselili iz zemlje.
- Tražimo načine kako da Hrvatima koji su kao i mi rođeni vani, pokažemo kako da prepoznaju mogućnosti investiranja u Hrvatsku. Naime, Hrvatska je savršena po infrastrukturi, iako postoje problemi u birokraciji, koji se lako mogu riješiti. Došli smo do zaključka kako bi bilo zanimljivo i za Hrvatsku i za naše obitelji koje žive u inozemstvu da se poslovno povežu – rekao je direktor projekta Josip Hrgetić, inače Hrvat, koji se je prije pet godina iz Venezuele s obitelji vratio u Hrvatsku.
I tamo se je sa suprugom bavio kongresnim turizmom, te takvu praksu nastavlja i u Hrvatskoj. Na konferenciji će se istraživati mogućnosti novih tržišta i dat će se informacije o korištenju mogućnosti koje pružaju hrvatske te institucije Europske unije za ulaganja u Hrvatskoj. Riječ je, zapravo, o konferenciji koju organiziraju povratnici za povratnike uz pokroviteljstvo predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović i podršku domaćih tvrtki, agencija i institucija.
Jedan od ciljeva konferencije je da se kroz predstavljanje mogućnosti projekata u zemlji radi na zadržavanju mladih u Hrvatskoj, a zbog sve izraženijih demografskih problema. - Ideja je preokrenuti trend: predstaviti nove projekte mogućim investitorima u dijaspori, vratiti njihovo povjerenje i tako zadržati mlade u Hrvatskoj. Hrvatskoj ne nedostaje dobrih ideja – već sredstava – rekla je organizatorica Mara Vitols Hrgetić.
Potvrdila je da su prijave za konferenciju stigle iz cijelog svijeta i do sada je prijavljeno oko 50 sudionika izvan zemlje te njih 20 iz Hrvatske, a cilj je okupiti ih oko 100.
- Sudionici ove konferencije su ljudi prepoznati u svojoj okolini – cilj je da se vrate u svoju državu i da ispričaju ovu priču – da se širi glas u toj zemlji među iseljenicima i potencijalnim investitorima - rekao je J. Hrgetić.
Jasmin Devlić iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova rekao je kako je ministarstvo prije dvije godine započelo s novim konceptom gospodarske diplomacije čiji su ciljevi pomagati izvoznicima, štititi njihove interese i privlačiti strane investitore. Od tada su zaprimili više od 100 potencijalnih projekata, a tzv. Povjerenike koje imaju na raspolaganju su investitorima 24 sata te u suradnji s ostalim državnim institucijama rade na otklanjanju svih vrsta barijera s kojima se susreću.
>> Zagreb Business Summit pod nazivom Gradovi i regije – generatori razvoja od 16. do 18. rujna
Koliko je realizirano od tih "100 potencijalnih projekata"? Zasto nema te informacije u tekstu?