Na svjetskim deviznim tržištima dolar je u prvoj polovici prošlog tjedna nastavio jačati prema euru. Sredinom prošlog tjedna najznačajnija svjetska valuta je u jednom trenutku ojačala na ispod 1,2480 dolara za jedan euro, ali je nakon toga uslijedio oporavak eura.
Do kraja prošlog tjedna euro je uspio ojačati do 1,2700 dolara. Na slabljenje dolara utjecale su i izjave prvog čovjeka Američke središnje banke (FED-a) da bi, nakon što je FED čak 17 puta za redom povećavao svoju prekonoćnu kamatnu stopu, moglo doći do zaustavljanja njezina daljnjeg rasta. Tržišni analitičari smatraju da je rast kamatne stope bio poticajan za dolar, ali da bi zaustavljanjem njezina daljnjeg rasta moglo doći do smanjene potražnje za dolarom, a time i do slabljenja dolara.
Ukupno je tijekom prošlog tjedna dolar za oko 0,3% oslabio prema euru, a prema japanskom jenu zabilježio je sasvim neznatnu promjenu. Od početka ove godine dolar je za oko 7,1% ojačao prema euru te oko 1,4% prema japanskom jenu. Početkom ovoga tjedna dolar se ipak oporavio, na ispod 1,2650 dolara za euro. Na domaćem deviznom tržištu prošlog tjedna nije bilo većih promjena tečaja, ponuda i potražnja bile su uravnotežene te se tečaj kretao uglavnom u rasponu 7,24 7,25 kuna za euro.
Jaka korporativna potražnja za eurima bila je dovoljna da spriječi deprecijaciju zajedničke europske valute, iako je ponuda na domaćem tržištu bila izražena. Pojačana ponuda eura uobičajena je za ovaj dio godine, a posljedica je snažnog priljeva deviza od turizma. Po srednjem tečaju HNB-a euro je krajem prošlog i početkom ovoga tjedna zadržan je ispod 7,24 kune. Dolar je početkom ovoga tjedna pao ispod 5,72 kune.