MOL Grupa ostvarila je u prvom polugodištu čistu CCS EBITDA dobit od 1,1 milijardu američkih dolara, pa je na dobrom putu da ispuni svoj godišnji cilj od barem 2 milijarde dolara te dobiti, unatoč niskim cijenama nafte.
U priopćenju o poslovnim rezultatima, objavljenom jučer, MOL Grupa izvijestila je da se prosječna cijena nafte u prvoj polovici ove godine kretala ispod 40 dolara po barelu, što je otprilike 30 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine. U priopćenju se navodi da je segment rafinerijskog poslovanja ostvario rekordno visoke rezultate, uz čistu CCS EBITDA-u u iznosu od 747 milijuna dolara, što je 3 posto više od rezultata temeljnog razdoblja, uz doprinos petrokemije i maloprodaje od 60 posto.
"Impresivni rast rezultata petrokemije i maloprodaje poravnao je očekivanu normalizaciju rafinerijskih marži, koje su podupirale integriranu prirodu lanca vrijednosti rafinerijskog poslovanja MOL Grupe", ističe se u priopćenju. Petrokemijsko poslovanje dosegnulo je najviši rezultat ikad, uz podršku povećane integrirane petrokemijske marže i rasta ukupne prodaje od 5 posto.
EBITDA maloprodaje porasla je za gotovo 50 posto u odnosu na prethodnu godinu, zbog veće količine prodaje potaknute organskim rastom količine, neorganskim proširenjem mreže i daljnjim rastom tržišne potražnje za motornim gorivom. U segmentu istraživanja i proizvodnje nafte, prosječna dnevna proizvodnja ugljikovodika porasla je za 8.000 barela ekvivalenta nafte dnevno (boepd) ili 8 posto u odnosu na prethodnu godinu, na 111.500 boepd, navodi se u priopćenju MOL-a.
Ukupna proizvodnja porasla je za 7 posto, kao rezultat uspješno nastavljenog programa optimizacije proizvodnje. To je prvenstveno bilo potaknuto rastom proizvodnje nafte, koji je iznosio 17 posto na godišnjoj razini. Osim posebnih stavki, EBITDA je u prvoj polovici godine iznosila 324 milijuna dolara, što je 20 posto manje nego u istom lanjskom razdoblju, stoji u priopćenju. Kapitalni troškovi i investicije smanjili su se još više, za 34 posto, i iznosili su 263 milijuna dolara. Stoga je, navodi se u priopćenju MOL-a, segment istraživanja i proizvodnje nafte pokazao da može generirati pozitivan protok novca na dnu ciklusa sirove nafte.
„MOL Grupa ostaje na dobrom putu da ostvari svoja obećanja za 2016., unatoč vrlo izazovnom eksternom okruženju u naftnoj i plinskoj industriji. Ovi rezultati naglašavaju snagu i otpornost integriranog poslovnog modela, čiji je dokaz činjenica da neprestano generiramo snažan protok novca u ciklusu. To se odražava i nedavnim podizanjem kreditnog rejtinga, koji je MOL primio od agencije S&P, kao i novim sindiciranim kreditom od 615 milijuna eura, koji je potpisan s nadalje poboljšanim uvjetima“, poručio je predsjednik i glavni izvršni direktor MOL-a Zsolt Hernádi u priopćenju.
>> MOL Grupa preuzela ENI Hungaria