Svaka pobjeda sirijskog diktatora Assada udaljava Inu od mogućnosti da u razumnom roku vrati pod svoje upravljanje nalazišta nafte i plina u Siriji. Assad slama otpor u žarištu pokreta otpora, Homsu, te se čini da bi mogao ostati dulje na vlasti nego što to očekuju neki europski političari, a s druge strane, Sirija nije prihvatila Inino pravno obrazloženje prekida suradnje nakon odluke hrvatske Vlade o uvođenju sankcija Siriji. Ina se, naime, pozvala na višu silu.
Duga pravna bitka
Iz krugova bliskih NO-u Ine doznali smo da višu silu kao obrazloženje moraju prihvatiti obje strane, a ako jedna to odbije, onda ima pravo raskinuti ugovor. Ukratko, Inu u slučaju Assadova ostanka u najmanju ruku čeka vrlo duga i vrlo neizvjesna pravna bitka za 20 milijardi dolara vrijedna nalazišta.
Predsjednik Nadzornog odbora Ine Davor Štern nije skrivao ljutnju zbog informacija koje je u jednim novinama plasirala mađarska strana, a prema kojima je pripremao prodaju sirijskih naftnih polja Rusima.
– Uvijek sam bio za akvizicije, a ne za prodaju – rekao je Štern te objasnio kako je on predlagao pravno puno oprezniji i složeniji izlazak Ine iz Sirije nego onaj koji se pozvao na višu silu kao pravnu osnovu za nepoštovanje ugovornih obveza. Štern je podsjetio da je upravo MOL u trenutku kad je Ina bila u najvećim problemima ponudio samo 200 milijuna dolara za polovicu Inina udjela u sirijskim poljima vrijednim, ponovimo, 20 milijardi dolara.
– Polja u Siriji svakako su najvrednija imovina koju je Ina ikad imala i koju će ikada imati u inozemstvu te je izlazak iz Sirije zbog sankcija koje su se morale dogoditi trebalo pripremiti puno pažljivije – objasnio je Štern. Nije želio reći znači li to da je predlagao mogućnost da Ina na upravljanju poljima u Siriji možda ostavi neku rusku ili kinesku kompaniju.
Za sirijsku stranu hrvatska naftna kompanija Ina već je stvar prošlosti, kazao je za Večernji list predsjednik saveza privredne komore Sirije i savjetnik ministra gospodarstva Mohamed al-Kshto te istaknuo da je Sirija pri samom kraju pregovora s kineskom naftnom kompanijom CNPC i ruskom naftnom kompanijom Tatneft koje bi trebale nastaviti rad gdje je stala Ina prije nego što je napustila zemlju.
Ucjene neprihvatljive
– Samo su otišli, a Sirija ne može prihvatiti nikakve ucjene. Na žalost, Ina je ovaj put odigrala na jako krivu kartu vjerujući da će pasti režim Bashara al-Assada. Nakon što su naše vojne snage uništile zadnje uporište pobunjenika u Homsu, cijeli se svijet uvjerio da predsjednik Assad ostaje na vlasti – objasnio je Al-Kshto naglasivši da Sirijci nikada više neće pružiti ruku onima koji su im okrenuli leđa, i to u trenucima kada im je najteže, a, na žalost, i Ina je među njima.
Na naš upit znači li to da se Ina više nikada neće vratiti u Siriju, odgovorio je:
– Sve sam vam rekao pa sami procijenite!
Dakle Rusi i Kinezi se brinu za svoj profit a za drugo ih nije briga. To je racionalno svojstvo svake velike sile makar to ne mora biti i humano.