Nakon odluke Europske komisije da se odobre državna jamstva od 96 milijuna eura za sanaciju brodogradilišta Uljanik, radnici Uljanika u utorak ujutro odustali su od za danas najavljenog štrajka, a štrajk je 'stavljen u mirovanje', odluka je Štrajkaškog odbora koji se sastao u utorak ujutro, neposredno prije početka radnog vremena.
To je u izjavi za Hinu potvrdio regionalni povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske (SMH) i glasnogovornik Štrajkaškog odbora Đino Šverko.
"Štrajkaški odbor nije raspušten i on će se ponovno sastati u petak kada ćemo analizirati stanje. Ostaje nam čekati tih 48 sati koliko je potrebno, kako je najavila uprava društva Uljanik, da se radnicima isplati plaća za prosinac. U slučaju da se plaća ne isplati, i da u taj proces ne uključe i radnike TESU-a koji su u rujnu prošle godine postali dio Uljanik grupe, a kojima je se duguje 2,7 plaća, krenut ćemo štrajk", rekao je Šverko.
Dodao je kako će se Štrajkački odbor u petak raspustiti samo u slučaju isplate plaća i božićnica za prosinac te ukoliko bude isplaćen i dug radnicima TESU-a.
"Uprava je uvijek odgovorna ukoliko se plaća ne isplaćuje na vrijeme. Stoga je razumljivo što su radnici Uljanika na skupovima iskazali nepovjerenje Upravi društva. Neovisno o tome što će u roku od 48 sata radnici dobiti plaću za prosinac, oni zasigurno neće promijeniti svoje mišljenje", poručio je Đino Šverko.
Europska komisija u ponedjeljak je odobrila potporu za sanaciju pulskog brodogradilišta Uljanik.
"Europska komisija zaključila je da je plan Republike Hrvatske da brodogradilištu Uljanik izda državno jamstvo za zajam od 96 milijuna eura u skladu s pravilima EU-a o državnim potporama. Zahvaljujući toj mjeri Uljanik će moći pokriti hitne potrebe za likvidnošću za vrijeme izrade plana restrukturiranja, uz ograničeno narušavanje tržišnog natjecanja", priopćila je Komisija.
U vlasničkoj strukturi brodogradilišta Uljanik 48 posto dionica imaju radnici i mali dioničari, 9,93 posto dionica u vlasništvu je Croatia osiguranja, 7,7 posto CERP-a (HZZO), Kapitalni fond ima 6,62 posto dionica, a Fond za financiranje razgradnje NE Krško 4,97 posto, HZZO 3,88 posto, dva obvezna mirovinska fonda - PBZ Croatia osiguranje i Erste plavi imaju 3,97 i 3,31 posto dionica, Adris grupa 2,47 posto itd.
Ajmoo, još jedan Lex Škver, a iza tog Lex Croatia.