– Hrvatska Vlada ne bi trebala MOL-u prodati nijednu dionicu Ine – rekao je u intervjuu za međunarodni poslovni portal Bloomberg hrvatski ministar financija Slavko Linić. Ta Linićeva izjava može se smatrati prvim službenim očitovanjem nekog od visokih državnih dužnosnika na informacije objavljene prekjučer u Večernjem listu, kako se takva opcija razmatra u Vladi.
Visoki izvor tada je potvrdio da prodaja daljnjih 19 posto Ine MOL-u nije odbačena te kako je već izračunana i okvirna cijena transakcije od milijardu do milijardu i pol eura. Prema tim informacijama, među članovima Vlade vladalo je nesuglasje oko te ideje, a kao jedan od ministara koji joj se oštro protivi spominjan je upravo Slavko Linić. U tom kontekstu stoga treba tumačiti i Linićev najnoviji istup u kojem je iznio optužbe na račun mađarske kompanije okarakteriziravši je kao "neodgovornog partnera".
– Inom, nažalost, upravlja MOL, kojeg smatram neodgovornim partnerom. Obustavio je ulaganja u naftna i plinska polja te zaustavio investicije u maloprodajnu mrežu i rafinerije – rekao je Linić.
Njegove kritike poklapaju se s intervjuom koji je čelni čovjek MOL-a Zsolt Hernadi dao mađarskom tjedniku Figyelő u kojem je najavio projekt Glocal - veliko unutarnje restrukturiranje MOL-a. U sklopu tog restrukturiranja trebala bi biti formirana MOL grupa, središnje operativno tijelo u kompaniji. Prema najavama, na čelu će mu biti sadašnja vrhovna struktura MOL-a, a sastavljen će biti od 500-tinjak menadžera iz svih MOL-ovih tvrtki. Mađari poručuju kako nude i karijeru za stotinjak hrvatskih stručnjaka.
linić je radio u ini i razumije situaciju. za mol ima pravo. dionice treba prodati oziljnim kompanijama kao npr. shell i slični i sa njima razvijati situaciju i brzo na taj način maknuti mol jer oni to financijski ne mogu izdržati