Kamatne stope na novčanom tržištu dosegnule su svoje gotovo najviše razine ove godine. Potražnja za likvidnošću velika je na međubankarskom tržištu, a istodobno je i popraćena povećanim iznosima gotovog novca u optjecaju.
Povećana je i snažnijom aktivnošću korporativnog sektora u izdavanju novih dužničkih vrijednosnica. Pritom se ističe veliko izdanje korporativne obveznice Podravke, prve kunske obveznice korporativnog sektora (ako se ne računaju banke). To je potaknulo investitore na potražnju za kunama, pa je bankovni sektor osjetio poticaje za porast kamatnih stopa.
Utjecaj na kratkoročne kamatne stope malo je popustio, a tome je pridonijela i nova obratna repo aukcija središnje banke na kojoj je plasiran najveći dosadašnji iznos dodatne likvidnosti u sustav u ovoj godini (2,17 milijardi kuna). Pritom nije bilo promjene granične obratne repo stope, što je u skladu sa stajalištima središnje banke iznesenim u nekim publikacijama.
Naime, zasad HNB ne vidi prostora za povećanje svoje kamatne stope. Na novčanom tržištu, u svim ZIBOR kotacijama za depozite iznad jednog mjeseca kamatne su stope iznad 4 %. Zbog nedospijevanja trezorskih zapisa prošlog tjedna preskočena je aukcija tih vrijednosnica Ministarstva financija. I na sljedećih nekoliko aukcija nije riječ o većim iznosima dospijeća, što otvara prostor za još koju odgodu aukcije.
Prema posljednjim vijestima, državne financije trenutačno ne zahtijevaju veće aktivnosti na ovom području, što i pogoduje državi, jer su prinosi dospjeli na najviše ovogodišnje razine.