Ulazak u novo razdoblje izdvajanja i održavanja obvezne pričuve banaka donio je očekivan rast kamatnih stopa na novčanom tržištu, što je posebno vidljivo kod najkraćih rokova dospijeća.
Očekivano, kamatne su se stope popele iznad razine obratne repo stope središnje banke. Banke uvijek ulaze u novo razdoblje obvezne pričuve s namjerom održavanja potrebnih prosjeka kako bi si dopustile fleksibilnost pri kraju razdoblja, odnosno mjeseca. Iako je likvidnost dobra, dodatno je podržana i novom obratnom repo aukcijom, na kojoj je prošlog tjedna ponovno značajnije povećan plasman dodatne likvidnosti u sustav u iznosu od 876,2 milijuna kuna uz nepromijenjene uvjete (stabilnom obratnom repo stopom od 3,5%), čime HNB nastoji ublažiti volatilnost kamatnih stopa na novčanom tržištu.
U drugoj polovini lipnja osjeća se i utjecaj turističkih dolazaka na likvidnost povećanim iznosom gotova novca u optjecaju što se približava razini od 14 milijardi kuna. Uobičajeno je najveći iznos u optjecaju potkraj srpnja i početkom kolovoza, kad imamo i najveći priljev turista, što će donijeti dodatne pritiske na likvidnost, uobičajene za ljetne mjesece. Dobra se likvidnost odrazila ponovno u značajnijem iznosu plasiranih trezorskih zapisa Ministarstva financija na prošlotjednoj aukciji.
Plasiran je iznos gotovo trostruko veći od planiranog (580 milijuna kuna prema 200 milijuna kuna) u svim dospijećima i uz pritisak na povećanje prinosa. No, to je rezultiralo tek nešto višim prinosima kod tromjesečnih i šestomjesečnih zapisa (3,10% kod oba dospijeća) i uz nepromijenjenu razinu prinosa kod jednogodišnjih zapisa (4,0%).