U Hrvatskoj je lani osnovano 15.000 novih poduzeća, a po nacionalnom prosjeku, za pet godina na tržištu će ih opstati otprilike 5500. Stopa je preživljavanja novih poduzeća u Hrvatskoj pet godina od osnivanja 37%.
U prosjeku dvoje zaposlenih
Istraživanje Državnog zavoda za statistiku pokazuje da je na svakih stotinu novih poduzeća osnovanih 2010. njih 29 propalo već nakon prve godine, 39 nije izdržalo dulje od dvije godine, 49 ih je propalo nakon tri godine, 58 nakon četiri, a nakon pete godine 63 vlasnika priznala su da nisu uspjela u biznisu. Hrvatska stopa preživljavanja novih poduzeća u zadnjoj je trećini među članicama EU, na istoj razini kao slovačka i mađarska, a nešto bolja nego u baltičkim zemljama, Belgiji i Portugalu. Profesorica na Ekonomskom fakultetu u Osijeku Slavica Singer kaže da je niska stopa nije iznenadila jer je Hrvatska prepoznata kao zemlja koja ima nizak motivacijski koeficijent, koji pokazuje omjer “prisilnih” i poduzetnika koji svoj poslovni pothvat grade na uočenoj prilici. Kod nas je taj koeficijent blizu jedan, za razliku od Slovenije gdje je četiri puta više poduzetnika koji to čine zbog uočene prilike, a skandinavskim državama šest do osam puta.
– Ljudi koji krenu u poslovni pothvat iz nužde, rekla bih iz očaja, slabije su pripremljeni i nemaju odgovarajućih znanja i vještina, a problem je društva što ne postoje ustanove koje bi im pomogle – dodaje dr. Singer. Europski statistički ured počeo je od 2009. pratiti sudbinu novih poduzeća, a Hrvatska 2010. pa smo tek ovih dana dobili prvu petogodišnju stopu preživljavanja za tvrtke osnovane 2010. Moguće je da će “rok trajanja” tvrtki koje su osnovane 2012. ili 2013. biti bolji jer je, primjerice, nakon prve godine propalo osam od sto tvrtki formiranih 2014., dok je 2010. takvih bilo 29. Nove tvrtke u prosjeku imaju dvoje zaposlenih i na tržište ulaze kao mikropoduzeća kojima treba institucionalna podrška.
Novac manji problem
Hrvatska se dosad uglavnom bavila velikim sustavima, kojima odlaze milijarde kuna subvencija, no tržište rada, a onda i socijalna sigurnost građana, počiva na obrtima te malim i srednjim poduzećima koja zapošljavaju oko 850.000 radnika! Dr. Singer ističe da je poduzetnicima iz nužde mnogo veći problem nepripremljenost i nedostatak vještina nego dostupnost novca.
>> Nakon snažnog trećeg kvartala analitičari podižu procjene rasta BDP-a
Nisu nepripremljeni, nego ih drzava satre za par mjeseci