Odlaskom Damira Polančeca iz Vlade Jadranke Kosor izvršna se vlast, čini se, odlučila na dramatičan zaokret u politici prema mađarskom MOL-u, većinskom vlasniku Ine.
Neizvjesno u Ini
Tako je sve izglednije da Vlada posve odustaje od otkupa plinskog biznisa iz Ine, što je bila čvrsta odluka Sanaderove vlade.
Odlaskom premijera Sanadera, a potom i Polančeca u Vladi očito nije ostao nitko tko bi podupirao ideju o tome da se država skrbi o opskrbi plinom i drži cijenu tog energenta pod kontrolom te pritom gomila gubitke jer se plin kupuje po tržišnoj, a u RH prodaje po nižoj cijeni.
Međutim, odustajanje od otkupa plinskog biznisa otvara novi problem jer je MOL uvjetovao svoj kredit Ini, kojoj je novac prijeko potreban kako bi podmirila malo manje od dvije milijarde kuna poreznog duga, upravo otkupom tog energenta.
Državna tvrtka Plinacro, naime, još je proljetos od Ine za čak 514 milijuna kuna kupila podzemno skladište Okoli, a otkup 550 milijuna kubika plina iz tog skladišta trebala je biti završnica kupnje plinskog biznisa.
Iako je još za Polančecova mandata bilo poznato kako se dio ministara protivi tom potezu, pregovori Vlade i MOL-a prvo su zapeli na cijeni plina, a sada su, čini se, i definitivno pukli. Navodno je MOL za plin tražio tri kune po kubiku, a Vlada je nudila 1,2.
Iako su u Ini odgovorili kako nemaju informacija o tome da se odustalo od otkupa plina te da su pregovori Vlade i MOL-a u tijeku, neslužbeno doznajemo kako je danas u toj kompaniji bila poprilično neizvjesna situacija.
Upitne plaće?
Zaposlenici su, naime, zabrinuti zbog isplate plaća jer se MOL navodno već izjasnio kako Ini neće osigurati kredit ako Vlada ne otkupi plin, što znači da naftna kompanija do kraja godine neće moći platiti porezni dug državi, a to znači i blokadu računa kako bi država naplatila barem dio duga.
Ministar financija Ivan Šuker danas je pak rekao da još traju pregovori Vlade i MOL-a, ali je poručio da Ina do kraja godine mora vratiti dug državi uz 14- postotnu kamatu, a ako to ne učini, dodao je, zna se što slijedi.
Slijedi blokada računa, što je Ministarstvo financija već bilo učinilo na dva tjedna u veljači ove godine.
Čak polovica Inina duga odnosi se na dugove Hrvatskim autocestama i Hrvatskim cestama kojima je dužna po prodanoj litri benzina plaćati 60 lipa naknade za građenje i održavanje cesta.
. ..ce biti hladno..ove zime...????..... .