Osnivač španjolskog modnog lanca Zare Amancio Ortega novi je najbogatiji čovjek na svijetu – prema podacima Forbesa za milijardu je dolara pretekao Billa Gatesa. Vlasnik Microsofta prije točno mjesec dana bio je još na tronu na rang-listi tvrtke Wealth-X koja se bavi istraživanjem tržišta ultrabogataša. No, u međuvremenu su dionice Microsofta pale 0,40%, a dionice Inditexa, indeksa Orteginih kompanija, skočile 6,88%, upravo dovoljno da se Ortegino bogatstvo poveća sa 77,8 na 79,5 mlrd. dolara, u odnosu na Gatesovih 78,5 milijardi.
Nije razmetljiv
U samo jednom danu vrijednost Ortegine imovine porasla je za 1,7 mlrd. dolara. No, s obzirom na to da postoji mnogo različitih načina mjerenja bogatstva, Bloombergov indeks milijardera još ima stari poredak s Gatesom na prvoj poziciji, a Ortegom na drugoj. Slatke brige za ovaj dvojac, moglo bi se reći.
U Orteginu su vlasništvu, osim Zare, i modne kuće Massimo Dutti i Pull&Bear, a kao i Gates, osnivač Facebooka Mark Zuckerberg i vlasnik Amazona Jeff Bezos, svrstava se u skupinu “self-made” milijardera koji su sami stvorili bogatstvo. Skromni sin željezničara iz španjolske La Coruñe nikad nije postao razmetljiv i široj je javnosti gotovo nepoznat jer strogo štiti privatnost. Prije nego što je pokrenuo vlastiti posao, radio je kao službenik u lokalnom dućanu. Sa samo 100 dolara početnog kapitala sa suprugom Rosalijom Merom upustio se u izradu rublja, pidžama i spavaćica u vlastitom dnevnom boravku, a nedugo nakon toga par koji se kasnije razveo otvorio je dućan koji su nazvali Zara. U osam godina otvorili su devet trgovina i stvorili Zarin lanac u Španjolskoj, a 1984. i logistički “hub” na 10 tisuća četvornih metara.
Za razliku od ostalih trgovaca, Zara se slabo oslanja na marketing i tržište osvaja na pametnije načine – brzinom plasiranja novih “komada” na tržište i nižim troškovima skladištenja. Ako konkurentski H&M i Gap trebaju pet mjeseci za finalni proizvod, od dizajna i izrade do distribucije i prodaje nove modne linije, Zara na taj isti proces potroši tri tjedna. Takvu politiku provode od 2000-tih, što im pomaže da brže slijede trendove i promjenjive hirove kupaca, robu brže izmjenjuju u dućanima i manje troše na skladištenje.
Rasli i u krizi
Na Forbesovoj listi milijardera Ortega je od 2001., tada s vrijednošću od 6,6 mlrd. dolara, u trenutku kad je Bill Gates “težio” 58,7 mlrd. dolara. U sljedećih 15 godina bogatstvo je povećao za impresivnih 72,9 milijardi, a rastao je čak i u krizi; od 2009. do 2013. zaradio je 39 mlrd. dolara. Lani je već nakratko držao prvo mjesto, kad su dionice Inditexa postigle svoju rekordnu vrijednost. No, ne treba zaboraviti jednu bitnu stvar; Bill Gates dosad je u dobrotvorne svrhe donirao više od 30 mlrd. dolara; da nije – nitko, pa ni Ortega po bogatstvu mu još uvijek ne bi primirisao.
>> Oni su najbogatiji ljudi tehnosvijeta, milijarderi koji pomiču granice
Bill Gates nije donirao 30 milijardi, nego ih investirao pod izlikom donacije