Poslovni dnevnik i Večernji list organizatori su središnjeg događaja Pametni gradovi koji u Hrvatskoj naglašava stručnost, izvrsnost i inovativnost u razvoju i implementaciji rješenja smart cityja, otkrivši najbolje primjere.
Ujedinjeno Kraljevstvo prepoznaje potencijal za partnerstvo s Republikom Hrvatskom u razvoju projekta pametnih gradova i drago mi je što možemo jedni s drugima podijeliti iskustva, što je dragocjena pomoć, rekao je Andrew Dalgleish, veleposlanik UK u Hrvatskoj, prilikom otvorenja konferencije Pametni gradovi na zagrebačkom aerodromu Dr. Franjo Tuđman.
“Prema procjenama, 2030. godine će 70% svjetskog stanovništva živjeti u gradovima. Zato moramo napraviti gradove koji će biti dobro upravljani i stvoriti od njih mjesta za lijepi život. Na tom se radi - kako stvoriti što bolju infrastrukturu, transport, zdravstvo, sustav brige o otpadu. Nema jednog modela za sve zemlje i gradove, već svatko mora sam naći vlastiti“, napomenuo je veleposlanik.
Olivera Majić, zamjenica gradonačelnika Zagreba, kazala je da taj grad donosi rješenja kao odgovor na suvremene izazove. Upotrebljava nove tehnologije, razvija svoj smart koncept, inovativni način korištenja resursa i tehnologija.
Građani kreatori rješenja
“Važno nam je uključiti građane u kreiranje rješenja koja će doprinijeti gradu. Smatramo da je smart rješenje suštinski pristup održivoj tehnologiji“, rekla je O. Majić.
Gradonačelnik Velike Gorice Dražen Barišić napomenuo je da je prostor ove zračne luke koja je na području tog grada objekt koji implementira sva pametna rješenja koja su važna ne samo za transport nego i za svakodnevni život. Istaknuo je i da u Gorici postoji 60 točaka za wi-fi i da se razvija i širokopojasni internet.
Jacques Feron, predsjednik Uprave Međunarodne zračne luke Zagreb, napomenuo je da je konferencija prvi takav događaj u zračnoj luci.
“Suvremena tehnologija je povezana s mobilnosti, to je posao kojim se mi bavimo. Nadam se da smo napravili pametni aerodrom, ili barem prijateljski“, rekao je Feron.
Sigurne zgrade
Zaštita od požara multidisciplinarno je područje i na rješavanju sigurnosnih problema svi trebaju sudjelovati jednakim snagama, istaknuto je u sklopu panela posvećenog zaštiti od požara u urbanim sredinama, u sklopu konferencije Pametni gradovi.
Članica komunikacijske skupine udruge Fire Safe Europe Anđelka Toto Ormuž je istaknula da se Hrvatska vrlo visoko pozicionirala među europskim zemljama kada govorimo o zaštiti od požara.
“Možemo se čak smatrati i uzorom drugima. No, trebalo bi izraditi jedinstvenu strategiju zaštite od požara“, komentirala je trenutnu situaciju.
Da su zgrade u Hrvatskoj sigurnije potvrdio je stalni sudski vještak za požare i eksplozije Milan Carević. “Zahvaljujući propisima, nama se ne može dogoditi situacija poput slučaja velikog požara nebodera u Londonu. No, ključni problem kod sigurnosti naših objekata je održavanje. Bacili ste novac ako ne održavate ono u što ste uložili. Inspekcija ne može pregledati sve objekte pa su stanari nadležni za vlastitu sigurnost, Nužni su bolji sistemi prskanja vode u tim situacija, te pooštravanje propisa o razini gorivosti materijala koji se u opremanju domova koriste“, napomenuo je.
Poštivanje propisa
Ivana Banjadi Pečur, profesorica na Građevinskom fakultetu Zagreb pozvala se na istraživanje prema kojem je na osnovu rezultata o važnosti korištenja adekvatnih materijala u gradnji promijenjena i zakonska regulativa. Njena kolegica Dubravka Bjegović osvrnula se na obrazovanje vatrogasaca, projektanata te izvođača radova. “Važno je poštovati propise i zakone zaštite od požara, a da bi ih projektanti mogli što lakše tumačiti, izradili smo priručnik zaštite pročelja od požara”, istaknula je. Zoran Gorički iz JVP Grada Zagreba upozorava da se pri projektiranju zgrada treba podići razinu prevencije, mijenjati ili prilagoditi zakon. “No, ima primjera gdje je sjajan projekt, no u izvođenju bude izmjena. Računa o objektu treba voditi do kraja procesa”, kazao je Zoran Gorički.