Dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju Paul Krugman sumnja u uspjeh financijskog plana za spašavanje Grčke. Ocjenjuje da su šanse Grčke u eurozoni 50:50.
- Grčka će uz monstruozno žrtvovanje u idućih pet godina podići svoj dug sa 115 na 140 posto BDP-a - rekao je Krugman na ekonomskom forumu u Švicarskoj, prenosi portal Biznis.ba.
EU i Međunarodni monetarni fond su u svibnju usvojili paket od 110 milijardi dolara pomoći za Grčku.
- Iz nekog razloga trebamo povjerovati kako će od 2015. godine Grčka ponovo imati pristup financijskim tržištima i da će sve biti u redu. Ne shvaćam kako će to uspjeti -rekao je akademik sa Sveučilišta Princeton, koji je dobio Nobelovu nagradu 2008. godine.
Grčka plaća veliku cijenu zbog prekomjernog trošenja, pa je Vlada bila primorana smanjiti mirovine i zarade državnih službenika te povećati poreze. Krugman je, prenosi Biznis.ba, rekao da zemlje eurozone nisu u stanju zamisliti istupanje iz grupe zemalja koje koriste euro jer bi to izazvalo paniku u bankama.
- Ali što ako se to ipak dogodi? Rekao bih da su u slučaju Grčke šanse da se tako nešto dogodi 50:50, da će Grčka na kraju biti izbačena iz eurozone - napomenuo je Krugman.
Kockari! Kamion visi nad provalijom, a divljaci gmižu iz provalije i vješaju se o dio koji visi, dok EU pokušava kamenjem opteretiti dio koji je nad čvrstim tlom i tako spriječiti njegov pad u provaliju. To je otprilike slika sadašnjee financijske svjetske ravnoteže. Kao što je svjetska recesija izazvana kockom bankara i burzi, te je privremeno riješena velikim državnim financijskim injekcijama, tako i EU pokušava ne samo spasiti francuske i njemačke banke velikom financijskom injekcijom Grčkoj, već još i povećati njihove profite povećanjem grčkog duga (tu se slažem s Mr. Krugmanom!) Iako nisam nobelovac, smatram da su šanse da se to dogodi tj da Grčka ne bude izbačena iz eurozone, 5:95%!