Badel 1862

Perković ne želi državu u Badelu, nego stečaj tvrtke?

'unutrasnja...zagreb...17.10.2009. ...presica nakon glavne skupstine badela, koju su vodili zvijezdana blazic i ante perkovic... Photo: Matija Habljak/VLM'
'Matija Habljak/VLM'
23.10.2010.
u 08:20

Za četiri dioničara Badela nastala je obveza objave ponude za preuzimanje, no kako Hanfi dostavljaju nepotpunu dokumentaciju, postoji sumnja kako tako sprečavaju ulazak države u Badel

Četiri dioničara među kojima je Anto Perković, bivši predsjednik uprave Badela 1862, imaju obvezu objave ponude za preuzimanje tog društva s obzirom na to da je Hanfa nedavno ustanovila kako su zajednički djelovali te stekli više od 25 posto udjela u društvu, odnosno 40,33 posto. Zahtjev su dioničari podnijeli Hanfi, ali bez potpune dokumentacije, pa im je ona dala rok do ponedjeljka da ga ponovno podnesu. No postoje sumnje kako ta četiri dioničara namjerno odugovlače s objavom ponude jer time zbog nejasne situacije sprečavaju ulazak države u Badel, a što je predviđeno napraviti po tzv. modelu C. Zapravo, time priželjkuju stečaj Badela 1862.

 

Dug od 120 milijuna kuna

Jer kada bi država ušla u vlasništvo Badela 1862, a na temelju potraživanja od tog društva od oko 120 milijuna kuna, tada bi se automatski i smanjio udjel četiriju dioničara. Uz Antu Perkovića, u obvezi objave za preuzimanje su i njegov sin Ivan Perković, Marijan Ruždjak i Boženko Lozo. Stečaj bi im bio isplativiji, a tada bi i prestala vrijediti objava za preuzimanje. Uza svu potrebnu dokumentaciju za objavu ponude, najvažnije je bankarsko jamstvo kojim jamče da imaju novčana sredstva kojima bi mogli otkupiti dionice ostalih malih dioničara ako oni na to pristanu. Ako u roku od tri dana, koliko im je Hanfa dala, četiri dioničara Badela ne predaju svu dokumentaciju, tada će im se osporiti glasovanje na Skupštini koje je najavljeno za ponedjeljak. Tada se naime i trebala potvrditi namjera ulaska države u Badel kako bi se spriječio mogući stečaj tog društva. Prema zakonu o preuzimanju d. d., svi mali dioničari Badela imaju pravo na prodaju svojih dionica po cijeni koja je vrijedila na dan nastanka obveze za preuzimanje, odnosno 16. rujna ove godine. Tada je cijena bila 64,1 kunu za dionicu, a jučer je naime bila i viša, oko 83 kune.

 

Perković bez komentara

Ivan Perković nije htio komentirati hoće li predati dokumentaciju i postoje li namjere za namjerno guranje Badela u stečaj. Za razliku od Badela, u mnogim drugim tvrtkama koje imaju obvezu ponude za preuzimanje, a njih je uz Badel još 15, cijena je dionice u padu. No neke su od tih tvrtki i dulje u obvezi objave ponude za preuzimanje. Primjerice Industrogradnja oko dvije godine, a u tom je razdoblju cijena dionice pala s oko 1200 na 400 kuna.

Goranko Fižulić dugo je bio uvjeren da nema tu obvezu zbog nepažnje kada je prije tri godine kupio 400 dionica Magme, no kako smo već pisali, Upravni sud nedavno je potvrdio da obveza postoji. Stoga će morati ponuditi dioničarima otkup dionica po cijeni važećoj na dan nastanka obveze, odnosno cijeni od oko 306 kuna. To je dioničarima prihvatljivo s obzirom na to da je sada cijena na burzi oko 49 kuna.

Komentara 7

DU
Deleted user
12:53 23.10.2010.

koliko se sjećam, ovaj perković je organizirao radničke bune, kojim je otjerao vlasnika koji je sa živom lovom ušao u badel. onda je sam sebi dodijelio kredite i otkupio najveći paket dionica, a evo sad vidimo da je i sinana uključio kako njegova paket ne bi izgledao prevelik. kao menadžer je potpuno nesposoban jer je bacio uspješnu tvrtku na koljena, ali očito mu isisavanje novca odlično ide. eto hrvatske priče - otjeraju nekoga tko ima stvarnu lovu, a onaj tko nema ništa najednom nekim čudom postaje bogataš, ali vidi vraga on pun novca a tvrtka bez lipe. i to nitko neće u tužiteljstvu otvarati dok neki novinari ne počnu o tome pisati, a za sad su, izgleda, prema tom tipu novinari čak i blagonakloni.

FE
fernandoalonso
13:15 23.10.2010.

Još jedan novinar u nizu koji ne poznaje materiju o kojoj piše. Shvatio bi da se radi o Indexu ili24sata ali ne mogu vjerovati da ovakvi gafovi prolaze u Večernjm listu. Gđice Kiseljak malo pročite zakon o preuzimanju dioničkih društavaa prije nego počmete s teorijama!!!

VO
Vorosmart
09:32 23.10.2010.

Da li netko zna povijest nastanka duga i strukturu? Ovako laički rečeno čudi otkuda,jer npr. svaki dan se ispije gomila pića (recimo pelinkovca ili vigora) koje kupac u birtiji plati,a vlasnik birtije plati veletrgovcu.Živa lova se okreće svakodnevno,a rokovi plaćanja u branši su kratki. U čemu je onda problem?Sadio se veliki vinograd kod Benkovca,možda preko mogućnosti?U svakom slučaju,prodaja punionice vode (trebala bi biti zlatna koka) sluti da se stvari kotrljaju nizbrdo.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije