Samoborski DIV te zagrebačke tvrtke Sheriff Export-Import PG 93, Gradatin, Logista i Pet-Prom hrvatski su predstavnici na ovogodišnjoj elitnoj listi 1000 europskih malih i srednjih tvrtki koje inspiriraju Europu, u izboru Londonske burze.
Kako se navodi u obrazloženju, tim popisom Londonska burza želi međunarodnim investitorima predstaviti odabrane europske kompanije s velikim potencijalom rasta.
Najviše tvrtki iz proizvodnje
Da bi ušle u izbor, tvrtke su morale zadovoljiti više uvjeta. Moraju imati aktivan status, biti u privatnom vlasništvu i registrirane u Europskoj uniji. Godišnji prihodi odabranih su između 20 i 300 milijuna eura, a promatran je rast prihoda unazad tri godine. Time je sastavljen popis koji pokazuje da je tih 1000 kompanija imalo ukupnu stopu rasta od 71 posto, dok je prvih stotinu raslo više od 400 posto u tri godine. Ktome, kompanije na listi bilježile su stopu rasta zapošljavanja od 66 posto u protekle dvije godine.
Gledano po sektorima, prevladavaju kompanije iz proizvodnje s 255 predstavnika, a slijede ih prehrambene kompanije sa 117 predstavnika, te građevinski i nekretninski sektor s 98 kompanija. Pet hrvatskih predstavnika ima prosječne godišnje prihode od 37 milijuna eura, a godišnje otvore 38 posto radnih mjesta više.
“Posložili smo poslovanje”
Najveća među hrvatskim predstavnicima u kategoriji prihoda između 50 i 75 milijuna eura je tvornica vijaka DIV, koja je i vlasnik splitskoga škvera. Član uprave DIV-a Darko Pappo kazao je kako ga izbor Londonske burze ne iznenađuje s obzirom na rezultate kompanije.
– No, očito je da nas prije prepoznaju stranci nego domaći. Očito je da je netko tko prati biznis prepoznao našu vrijednost – dodao je Pappo. Na pitanje što DIV očekuje u ovoj poslovnoj godini, Pappo je kazao kako tvrtka ima stalni trend rasta, unatoč krizama, jer je tako uređeno poslovanje.
S druge strane, ulazak na listu iznenadio je Murata Pašića, vlasnika Sheriffa, tvrtke iz drvnog sektora i najvećeg izvoznika drva u Egipat. – Prošla godina bila nam je rekordna, ali ova neće jer klijenti u Egiptu imaju velikih problema s plaćanjem u devizama – kaže Pašić.