Neočekivana korekcija američkog ISM indeksa za prerađivačku industriju ispod kritičnih 50 bodova prvi put u posljednje tri i pol godine te posljedično jačanje tržišnih očekivanja o snižavanju bazičnoga kamatnjaka američke središnje banke FED-a tijekom prve polovine 2007. godine negativno su odjeknuli na američkim burzama, zbog čega je Dow Jones indeks pao 0,7 posto na tjednoj razini.
Potkraj proteklog tjedna tržišta su sa 64-postotnom vjerojatnošću računala na sniženje FED-ova bazičnoga kamatnjaka tijekom prvog tromjesečja 2007. godine. Ovaj tjedan mogli bi obilježiti ponešto skromniji volumeni trgovanja u očekivanju objave rasta zaposlenosti u SAD-u u studenom.
S druge strane Atlantika fokus bi trebao biti na očekivanom podizanju bazičnoga kamatnjaka za 25 baznih bodova na sastanku Europske središnje banke kao i novim očekivanjima banke o kretanju gospodarstva eurozone i inflacije te indikacijama o smjeru kretanja monetarne politike u 2007. godini.
Samo nekoliko dana nakon objave očekivanih rezultata poslovanja u 2006. te najave lansiranja novih lijekova do kraja desetljeća, farmaceutski div Pfizer iznenadio je tržište objavivši da zaustavlja razvoj najvažnijeg eksperimentalnog lijeka Torcetrapiba namijenjenog za podizanje razine HDL, tzv. dobroga kolesterola koji smanjuje opasnost od srčanog udara. Tvrtka se na taj potez odlučila jer je naknadno ustanovljeno kako lijek u pacijenata povećava srčane probleme.
Prva reakcija na vijesti bio je 12-postotni pad cijene dionice uz ocjene analitičara da bi Pfizer – bez lijeka koji je trebao nadomjestiti pad prihoda nakon isteka patentne zaštite na Lipitor, najprodavaniji lijek, s godišnjim prihodima od oko 13 milijardi dolara – mogao agresivnije krenuti u akvizicije pogodnih tvrtki.
Na predstavljanju rezultata poslovanja za 2006. menadžment se pohvalio pozitivnom revizijom očekivane zarade po dionici od 2,05 dolara s inicijalna 2,0 dolara. Također je istaknuo da bi zarada po dionici trebala ostvarivati visoke jednoznamenkaste stope rasta u 2007. i 2008., zahvaljujući agresivnom rezanju operativnih troškova.
I dok analitičari ostaju uvjereni da će upravo agresivnim restrukturiranjem tvrtka moći ostvariti najavljene stope rasta neto dobiti, oni smatraju i da će tržišna evaluacija tvrtke rasti tek kad menadžment objavi strateške inicijative za ispunjavanje praznina koje će nastati gubitkom tržišnog ekskluziviteta za Lipitor.