Nakon što je TLM preuzeo ruski ulagač Igor Šamis, koji je 25 godina u tom biznisu, što znači da poznaje tehnologiju, dobavljače i kupce, tvrtka je dobila nadu u dugoročan spas. Ulagač i njegova desna ruka Marijan Stričević, kojeg je postavio za predsjednika uprave, rade na planu restrukturiranja TLM-a koji bi se trebao prihvatiti na ročištu zakazanom 24. ovoga mjeseca te tako završiti predstečajnu nagodbu. Razgovori s vjerovnicima, pretežito bankama, obavljeni su i one navodno prihvaćaju predloženi plan koji se još ne može javno otkrivati. Istodobno, postignut je i dogovor s kreditorima.
– Razgovarali smo sa svim vjerovnicima i za predloženi plan interes postoji, odnosno želja da se TLM restrukturira – kaže Stričević. Iako jesu u predstečajnoj nagodbi u kojoj ima mogućnosti otpisa dijela duga, Stričević kaže da neće ići u tom smjeru, nego će vjerovnicima vratiti cijeli dug. Proizvodnja je za sada u valjaonici, ali ne i u prešaonici, ali Stričević najavljuje da će je pokrenuti potpuno, dok se riješi i pravni okvir, a on uključuje postavljanje ljudi od povjerenja u upravu i Nadzorni odbor.
S dobavljačima su također obavljeni razgovori pa dobava sirovine nije upitna kada počne proizvodnja. Obišli su, kaže Stričević, i važne kupce pa tako, primjerice, imaju zakazan skori sastanak u Ženevi s menadžmentom Tefala. Napravljene su i kalkulacije koje kažu da bi s kapacitetom proizvodnje od 83.000 tona mogli ostvariti EBITDU od 13 milijuna eura, tumači Stričević. Potvrđuje da će sva radna mjesta zadržati, a bit će samo organizacijskih promjena povezivanjem administracije dviju tvrtki – Valjaonice i Prešaonice.
>>Pejčinoski pobjegao, TLM kupio Igor Šamis
>>Vlasnik šibenskog TLM-a: U RH sam došao investirati, a ne kao donator