Dolar je na svjetskim deviznim tržištima tijekom prošlog tjedna zabilježio trend rasta prema euru. Naime, nakon što se početkom prošlog tjedna eurom trgovalo na razinama oko 1,2750 dolara, prema kraju tjedna euro je postupno padao, prema 1,2670 dolara. Na kraju prošlotjednog trgovanja, u petak, euro je naglo oslabio prema dolaru te je trgovanje završeno na ispod 1,2600 dolara za euro. Tako naglo jačanje dolara prema euru u jednom danu nije zabilježeno još od srpnja, a na njega je utjecala objava podatka s američkog tržišta rada.
Naime, stopa nezaposlenosti u SAD-u u rujnu neočekivano je smanjena (na 4,6 posto), broj zaposlenih je u porastu, a revidirane su i neke dosadašnje brojke na više, što su analitičarima signali koji ukazuju na brži gospodarski rast. Dodatno, rastu i očekivanja o povećanju kamatne stope Američke središnje banke (FED), možda već početkom iduće godine, što također djeluje na jačanje dolara. Ukupno je tijekom prošlog tjedna dolar oko 0,8 posto ojačao i prema euru i japanskom jenu te oko jedan posto prema švicarskom franku.
Na domaćem deviznom tržištu u prvom dijelu prošlog tjedna euro je bio u padu prema kuni, a tečaj je nakratko snižen i ispod 7,36 kuna za euro.
Sredinom prošlog tjedna deprecijacija eura je zaustavljena, na što je utjecala povećana potražnja za stranom valutom. Uslijedio je rast tečaja prema 7,39 kuna za euro.
U nastavku trgovanja tečaj se stabilizirao, a potražnja na tržištu se smanjila. Po srednjem tečaju HNB-a, euro je tijekom prošlog tjedna zadržan ispod 7,39 kuna, a krajem prošlog i početkom ovoga tjedna euro je vrijedio 7,38 kuna. Jačanje dolara prema euru tijekom prošlog tjedna odrazilo se i na odnos dolara i kune, zbog čega je dolar krajem prošlog i početkom ovoga tjedna ojačao iznad 5,82 kune.