Koliko je vjerojatno da će neka zemlja doživjeti bankrot? Na to pitanje pokušavaju odgovoriti analitičari CMA Visiona, kuće koja je dizajnirala listu za otpis. Službeno je to lista rizika pojedinih zemalja, a vode se razinom CDS-ova, odnosno premije rizika za obveznice pojedine zemlje. Hrvatska je nakon trećeg tromjesečja 2012. na 18. mjestu. Time smo se popravili za pet mjesta i za pet posto u samo godinu dana. Dok se lani procjenjivalo da postoji 30 posto šanse da bankrotiramo, danas isti analitičari, unatoč padu kreditnog rejtinga, tvrde kako je mogućnost da Hrvatska ne može isplaćivati svoje obveze samo 22,4 posto. Premija rizika pala je za Hrvatsku s 485 na samo 348 baznih poena, što jamči 1,4 posto jeftinije zaduživanje.
Slovenija je u lošijoj poziciji od nas, kao i Irska, Mađarska i Italija. Popravak stanja može se zahvaliti samo prilikama na međunarodnom tržištu kapitala koje se smirilo i percepciji tržišta da Europa više nije toliko nestabilna. To najbolje pokazuje primjer Portugala koji je lani bio na drugom mjestu zemalja najugroženijih bankrotom, a ove je godine na sedmom mjestu.
Grčka je na čelu liste. U njezin su bankrot sada analitičari gotovo potpuno sigurni jer daju samo jedan posto šanse da zemlja ne bankrotira. CMA Vision analitičari kao zemlje kojima bankrot nikako ne prijeti smjestili su Norvešku i Švedsku, ali i Sjedinjene Američke Države. U razdoblju na koji se odnosi analiza SAD se suočavao s prijetnjom fiskalne litice, ali je očito na poziciju Amerike uvelike utjecalo političko značenje još uvijek najveće ekonomije na svijetu.
>> Moody\'s smanjio kreditni rejting Argentine, korak su do bankrota
znaci linic se zaduzio opet na nekoj svjetskoj kapitalistickoj banci sad vise nismo smece sad smo djubre