Neizvjesnost oko održavanja obratne repo aukcije prošloga tjedna i manjak likvidnosti banaka uz održavanje obvezne pričuve rezultirali su rastom kamatnih stopa koje su se i kod najkraćih rokova depozita novčanog tržišta popele blizu razine od 5 posto.
Potvrda održavanja i održavanje same aukcije, na kojoj je u sustav plasirana dodatna likvidnost od 1,45 milijardi kuna, što je bilo dovoljno za pokrivanje manjka likvidnosti donijeli su spuštanje kamatnih stopa prema razini od 3,5 posto. To nije poduprlo deprecijacijske pritiske na kunu jer je istodobno na tržištu povećana ponuda deviza. Promjena kamatnih stopa nije bila toliko vidljiva kod dugoročnijih kamatnih stopa na depozite novčanog tržišta zbog očekivanja da dugoročno likvidnost neće biti narušena.
Središnja banka će nastojati održati dovoljnu likvidnost, no i ne povećavati količinu u novca u optjecaju jer bi to u dugom roku moglo stvoriti inflacijske pritiske. Obratna repo aukcija je održana uz nepromijenjenu obratnu repo stopu na razini od 3,5 posto, što treba pridonijeti stabilnosti kamatnih stopa. Dosad su rezultati već bili vidljivi.
Prošlog tjedna je održana i aukcija trezorskih zapisa Ministarstva financija, na kojoj je ostvaren planirani upis trezorskih zapisa uz solidnu ponudu investitora.Upisani su tromjesečni zapisi uz nepromijenjeni prinos od 3,0 posto i jednogodišnji zapisi s malo podignutim prinosom na razinu od 4,05 posto.
Ostvareni upis već je nekoliko aukcija za redom ispod razina. Ukupni je upisani iznos zapisa smanjen na razinu ispod 12 milijardi kuna, odnosno tijekom ove godine je u prva tri tromjesečja neto zaduženje kroz trezorske zapise iznosilo samo 271,2 milijarde kuna.