Na domaćem je tržištu u trgovanju obveznicama bilo uglavnom mirno dok se čekao plasman nove tranše sedmogodišnje kunske obveznice, no već početkom ovoga tjedna aktivnosti su se malo pojačale.
S inozemnog tržišta dolaze povoljniji utjecaji na cijene (rast cijena europskih obveznica, smanjeni spreadovi hrvatskih euroobveznica). Stoga su cijene obveznica s valutnom klauzulom porasle, a cijene kunskih obveznica osjetile su povoljnije utjecaje nakon spoznaja cjenovnih detalja nove tranše sedmogodišnje kunske obveznice. Ne treba zanemariti ni utjecaj izdanja nove Agrokorove euroobveznice na investitore.
Hrvatske inozemne obveznice osjetile su prošli tjedan utjecaj povoljnih vijesti. Izvještaj o napretku RH u odnosima s EU nije donio posebno neugodne vijesti. Istodobno, gotovo je potvrđeno da se uspješno završava sadašnji stand-by aranžman s MMF-om te se neće tražiti novi. Hrvatski su spreadovi nekoliko baznih bodova suženi. Nakon rasta prinosa u tjednu prije, prošlog je tjedna bio pad prinosa na svjetskom tržištu. Američki su izbori uvelike utjecali na tržište vraćajući potražnju za obveznicama.
Naime, pobjeda demokrata na izborima donijela je povoljne vijesti za obveznice zbog špekulacija o restriktivnijoj fiskalnoj politici (manje obveznica na tržištu). Na europskom tržištu slika je drugačija, iako dugoročni prinosi reagiraju na kretanje američkih prinosa i očekivanja da dugoročno inflacija u eurozoni bude pod kontrolom. ECB ostaje agresivan u svojim nastupima upućujući i na jače podizanje kamatne stope od dominantnih očekivanja. Europska je krivulja prinosa veoma blizu inverznom obliku (veoma je mala razlika kratkoročnih i dugoročnih prinosa).