Južna Koreja

Poruka summita G20: Treba izbjeći konkurentnu devalvaciju valuta

Obama
Reuters
13.11.2010.
u 09:08

Čelnici su se dogovorili da će donijeti „indikativne smjernice“ za borbu trgovačkih nejednakosti koje utječu na svjetski rast. Tijekom summita napetosti među pojedinim izaslanstvima oko ispravljanja valutnih i trgovačkih nepravilnosti.

Čelnici skupine G20 su se nakon razgovora u glavnom južnokorejskom gradu Seulu složili kako treba izbjeći „konkurentnu devalvaciju“ valuta. Čelnici su se dogovorili da će donijeti „indikativne smjernice“ za borbu trgovačkih nejednakosti koje utječu na svjetski rast.

Tijekom summita napetosti među pojedinim izaslanstvima, prvenstveno Kinom i Amerikom, bile su velike, ponajviše oko ispravljanja valutnih i trgovačkih nepravilnosti.

Američki predsjednik Barack Obama rekao je kako ne bi trebalo biti nikakvih kontroverzi o utvrđivanju neravnoteže koja je „pridonijela krizi koju smo upravo prošli“.

- Devizni tečajevi moraju reflektirati ekonomske realnosti. Gospodarstva u nastajanju moraju dozvoliti valutama da budu tržišno pokretljive. To je nešto oko čega sam se složio s kineskim predsjednikom Huom, i sada ćemo pozorno pratiti aprecijaciju kineske valute – izjavio je Obama. Washington, podsjetimo, tvrdi da je kineska valuta yuan umjetno slaba te da kineskim izvoznicima daje nepravednu prednost, kao i Pekingu koji gomila ogromne devizne rezerve.

S druge strane, kineski dužnosnici tvrde kako Peking ima nepokolebljivu volju da napravi reformu svog valutnog režima, no u to se ne želi upuštati dok se ne postigne globalna ekonomska stabilnost. Britanski premijer David Cameron izjavio je kako je postignut napredak po pitanju neravnoteže.

Čelnici G20 također su dali svoj potporu reformama osmišljenim kako bi brzorastućim godpodarstvima poput Kine dali veće pravo glasa u Međunarodnom monetarnom fondu. U svom priopćenju, čelnici su rekli kako će modernizirani MMF odsada bolje odražavati promjene u svijetu gospodarstva kroz veću zastupljenost dinamičkih tržišta u nastajanju i zemalja u razvoju.

Predsjednici Europske unije Herman Van Rompuy i Europske komisije Jose Manuel Barroso poručili su kako su zadovoljni rezultatima summita G20 jer su željeli da se tamo postigne napredak u zajedničkim akcijama radi poticanja globalnog rasta i zapošljavanja.

 

Ključne riječi

Komentara 4

LO
LOGIC
10:22 13.11.2010.

Obama se javlja... A on i njegova Wall Sreet ekipa iz FED-a su upumpali toliko para da ih toliko nebi trebalo bit na cijelom svijetu. Vidjet ćemo koliko će dolar vrijediti za 2 godine. - Podsjećam, tečaj dolara bio je pred nekih 10 godina 8,3 prema kuni.koliko je sad?? SAD se iz ovog može izvuć samo novim ratom (malo većim), a onda otimačinom(privatizacijom).kao što ih je izvukao 2. svjetski rat poslije 1930.

UK
Ugo Kajvez
13:38 13.11.2010.

Evo .......... youtube ............ . Currency Wars, The Point of No Return

Avatar nekakav
nekakav
14:03 13.11.2010.

amerika je ušla u ovo desetljeće posljeni puta kao ravnopravna, ili nešto jača, od kineza. fed ih je ubio, wall street ogulio, država je stala i osigurala od bankrota najveće lopove u svijetu, američke, tj. židovske, bankare. umejsto da su ih pustili da propadnu, oni su pod izlikom spašavanje američkog gospodarstva njiam dali jamstva. a ovi si isplatili nagrade u visini par mlrd dolara. nedavno su pokrenuli tiskanje 600 mlrd dolara. a što je tiskanje novaca, koji ionak već dosta dugo vremena nema pokriće? oni ni zlata nemaju više. za ratovanje su spremni, al ne više sposobni dobiti. čak i napad, okupacija afganistana je pri kraju, s rezultatom totalnog poraza. osim par polja maka oko kabula, amerikanci i njihovi sateliti, čak i naši hrvati, ne znače ništa. u iraku ista pjesma. povlače se. osigurali su svojim poduzećima dugoročno lijepe ugovore u naftnom biznisu, sa nevjerojatnim povlasticama. sve do neke nove revolucije kroz koju godinu, nekog novog sadama huseina koji će, baš kao i onaj obješeni, nacionalizirati prirodna bogatstva i zemlji omogućiti nekakav život. a amerikance čeka korijenje!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije