Na domaćem novčanom tržištu sve je jača potražnja za kunama koja donosi pritiske na tržištu i rezultira podizanjem kamatnih stopa. Potražnja za kunama posebno je potaknuta novim izdanjima vrijednosnica na domaćem tržištu, a prije svega nove kunske korporativne obveznice Podravke.
S obzirom na to da smo istodobno ušli u novo razdoblje izdvajanja i održavanja obvezne pričuve, to je donijelo pojačan utjecaj takve potražnje za kunama. Istovremeno, zbog pritisaka na tečaj, središnja je banka plasirala na tri devizne intervencije više od milijardu novih kuna (1,34 milijarde) na tržište uza zadržavanje najviše razine plasmana na obratnoj repo aukciji u ovoj godini (1,93 milijarde kuna). Kamatna se stopa na obratnoj repo aukciji nije mijenjala, no visoka je potražnja prouzročila porast kamatnih stopa na novčanom tržištu na razinu iznad razine obratne repo stope (3,5 posto). ZIBOR kotacije za depozite na rok dospijeća više od mjesec dana popele su se na razinu iznad 4 posto.
Prošloga je tjedna održana i nova aukcija trezorskih zapisa Ministarstva financija na kojoj je blago nadmašen planirani iznos izdanja te iznos dospijeća zapisa. Prinosi su još malo porasli (jednogodišnji je prinos podignut na razinu od 4 posto, reagirajući na kretanja na novčanom tržištu). No, s obzirom na to da u sljedećim tjednima (ovoga utorka ne dospijeva nikakav iznos) ne dospijevaju tako veliki iznosi zapisa, Ministarstvo financija ostavilo je otvoreno održavanje sljedeće aukcije. Veća se dospijeća očekuju ponovno potkraj lipnja, a novčano bi tržište moglo zadržati pritisak na prinose.