Kako da farma muznih krava bude profitabilnija, kako smanjiti gubitke uzrokovane bolestima divljači, kako poboljšati dijagnostiku i terapiju tumora – pitanja su na koja će primjenom najnovijih tehnologija odgovore pokušati dati tim znanstvenika predvođenih prof. dr. sc. Vladimirom Mrljakom s Klinike za unutarnje bolesti Veterinarskog fakulteta u Zagrebu. Naime, projekt prof. Mrljaka jedan je od jedanaest koje će Europska komisija financirati, nakon što je razmotrila svih 111 pristiglih na natječaj. Za istraživanje koje će trajati pet godina prof. Mrljaku i njegovu timu osigurano je 2.378.334 eura. To je i najviše novca koji je u Hrvatsku povučen iz fondova EU za samostalan projekt u veterini.
Oprema nam ostaje
Dok objašnjava da je natječaj bio raspisan za financiranje istraživanja, inovacija i znanosti u jedanaest slabije razvijenih regija Europe te da se osnivanjem prvih katedri Europskog istraživačkog prostora nastoji premostiti europski jaz u području inovacija, Mrljak ne krije da je vjerovao kako projekt koji je pisao dva mjeseca – neće proći.– Mislio sam da će u recenzijama pisati što treba ispraviti pa ću to i učiniti i javiti se ponovno. A onda me u petak iznenadio, i razveselio, mail iz Bruxellesa. Iz Hrvatske je pristiglo devet projekata, no iz svake države prolazio je po jedan – kaže prof. Mrljak. Ponajviše ga je iznenadilo što je odobreno onoliko novca koliko je izračunao da će trebati pa će tako 580 tisuća eura biti uloženo u opremu koja će nakon istraživanja ostati na Veterini. Novac će, objašnjava ovaj Karlovčanin, biti utrošen na povećanje istraživačkog kapaciteta u čemu će uvelike pridonijeti europski znanstvenik koji će biti u timu.
Plaća 9.000 eura
– Europska komisija omogućila je da uspješne institucije dobiju sredstva za pokrivanje troškova dolaska vrhunskog europskog znanstvenika iznimnog istraživačkog potencijala i izvrsnosti na međunarodnoj razini koji će nas svojim znanjima i iskustvom podučiti kako i ubuduće iskoristiti potporu iz EU. Tko će to biti, odlučit će povjerenstvo. Pokušat ćemo ga “primamiti” i plaćom od devet tisuća eura bruto. Osim njega, na Veterinu će doći još četiri istaknuta europska znanstvenika koji će zajedno s nama istraživanja u području molekularne veterine podići na višu razinu, ponajprije u postgenomskim tehnologijama, proteomici i metabolomici. Sve aktivnosti na projektu trebale bi unaprijediti komparativnu analizu tumora kod životinja te istraživanja na divljim životinjama. Dobiveni rezultati zasigurno će pomoći da malo i srednje gospodarstvo postane profitabilnije. Na projektu će raditi i 17 kolega s Veterinarskog fakulteta – govori prof. Mrljak ne krijući oduševljenje što je Europska komisija prepoznala upravo njegov projekt.
>> Grčić: Nijedan euro neće se vratiti u proračun EU, projekti su spremni
Ne razumijem zašto je normalno da Mamić može plaćati svoje loptače, a svi se čude kad bi se znanstveniku ponudilo 9000 eura.