Kritikama na račun namjere ministra financija da zakonski limitira visinu dopuštenog minusa pridružio se i Institut za javne financije.
– Usprkos dobrim namjerama predlagača, teško se od navedene odluke barem u kratkom roku može očekivati neka značajnija korist, vjerojatno će biti više štete – istaknuo je dr. sc. Predrag Bejaković u aktualnom osvrtu "Može li se ograničavanjem minusa na tekućim računima spriječiti pretjerana osobna zaduženost?"
Na smanjivanje prezaduženosti u dugom roku, smatra stručnjak, treba djelovati unapređenjem financijske pismenosti, djelovanjem regulatora i poticanjem tržišne utakmice među bankama, čime bi se poboljšala raznolikost kreditnih proizvoda i snizile kamate. Tako bi financijske usluge, ponajprije krediti, građanima mogle biti dostupnije i jeftinije pa bi sami mogli izabrati najpovoljniju i dugoročno održivu kombinaciju.
Ako je briga za dobrobit građana cilj predlagatelja izmjena, ne može, kaže, jasno vidjeti razlog da se to propisuje zakonom jer zadire u slobodu ugovaranja i izbora proizvoda i u raznovrsnost ponude.
– U krajnosti, sljedeći korak mogao bi biti da se onima koji koriste minus neprekinuto dulje od nekoliko mjeseci oduzme poslovna sposobnost s obrazloženjem da nisu sposobni upravljati svojim sredstvima nego će im država imenovati skrbnika koji će umjesto njih raspoređivati plaću.
Bejaković navodi i moguće posljedice prisilnog smanjenja minusa; pad potrošnje, prikupljenog PDV-a, dobiti banaka, a kod građana koji prekoračenje ne uspiju smanjiti kreditima ili reprogramima očajnička rješenje – zaduživanje kod ilegalnih posuđivača i kamatara.
Ako je briga za dobrobit građana cilj predlagatelja izmjena, ne može, kaže, jasno vidjeti razlog da se to propisuje zakonom jer zadire u slobodu ugovaranja i izbora proizvoda i u raznovrsnost ponude. ............... Pa zar to upravo nije argument za tužbe švicarce i povampireno urlanje na banke na ovom forumu...