reagiranje

Sirijski projekt vrijedio je manje od 200 milijuna dolara

'11.04.2012., Zagreb - Geolog Stanko Kadija, bivsi nadzornik na Ininim busotinama u Siriji.  Photo: Tomislav Miletic/PIXSELL'
'Tomislav Miletic/PIXSELL'
19.04.2012.
u 22:30

Ina je predana istraživanju, što potvrđuju uspješni projekti i otkrića u Egiptu, Angoli, kao i drugi Inin projekt u Siriji – Aphamia

Odlučno odbacujemo navode objavljene u Večernjem listu 15. travnja u intervjuu \"Inin geolog: O nafti u Siriji morali smo šutjeti sve dok MOL nije kupio Inu\".

Proces privatizacije Ine iz 2003. vodili su savjetnici Vlade RH, na čelu s Price WatershouseCoopers i Deutsche Bank. Ina je za potrebe privatizacijskog procesa oformila tim koji je prikupljao podatke za izradu informativnog memoranduma i pripremu \"data rooma\".

Informacije svima

Informativni memorandum izrađen je za potrebe prezentiranja točne i objektivne slike o Ini zainteresiranim kompanijama i uključivao je sve relevantne i poznate podatke o kompaniji pa tako i o Siriji. Svi ponuđači, kompanije koje su iskazale interes, imale su jednak pristup i jednake informacije tijekom procesa. U vrijeme izrade informativnog memoranduma Ina je upravo završila bušenje na istraživačkoj bušotini Jihar-1 s pozitivnim rezultatima, dok je bušenje na Al Mahru i Palmyri bilo u tijeku. Podaci o rezervama i vrijednosti projekta, izneseni u intervjuu, ne odgovaraju stručnim procjenama i informativnom memorandumu iz tog razdoblja niti su u skladu s danas poznatim podacima. Prema tadašnjim procjenama, vrijednost sirijskog projekta bila je manja od 200 milijuna USD, čak i prema najboljem mogućem scenariju. Vrijednost sirijskog projekta i danas je višestruko manja od brojke navedene u intervjuu. Inin udjel u rezervama na bloku Hayan krajem 2011. iznosio je 37 MMboe, što je također višestruko manje od brojke koja se navodi u tekstu (80 milijuna tona rezervi – oko 600 milijuna boe). Sve podatke koje je objavila kompanija potvrdile su i Inine stručne službe, ali i neovisni međunarodni procjenitelji. Isto tako, tržište kapitala redovno je izvještavano o svim relevantnim informacijama vezanima uz sirijski projekt.

Vezano uz navode o ukidanju posebnog Sektora za istraživanje koji je bio zadužen za razvoj te istraživanje i proizvodnju općenito, napominjemo da su aktivnosti ovog Sektora inkorporirane unutar segmenta djelatnosti za istraživanje i proizvodnju 2009., čime je postignuta veća učinkovitost i djelotvornije praćenje i planiranje projekata.

Novi projekti

Netočne su i tvrdnje da Ina više ne ulaže u istraživanje. Sektori za istraživanje i proizvodnju JI Europe te međunarodno istraživanje i proizvodnju nafte i plina usmjereni su na pronalaženje novih naftnih i plinskih polja i njihovo osposobljavanje za proizvodnju. U posljednjih nekoliko godina imamo nekoliko uspješnih projekata u kontinentalnoj Hrvatskoj, a nedavno smo završili i snimanje seizmike na srednjem i južnom Jadranu. Intenzivirali smo i istraživačke aktivnosti u kontinentalnoj Hrvatskoj bušenjem 5-6 istražnih bušotina samo u 2012. Od 2010. godine, stavili smo u punu proizvodnju polja sjevernog Jadrana, što je dalo značajan doprinos našoj proizvodnji i energetskoj sigurnosti Hrvatske. Možemo spomenuti i Inina otkrića u inozemstvu, poput Egipta, Angole, kao i Aphamije, drugog Inina projekta u Siriji, što jasno potvrđuje Ininu predanost istraživanju. U idućem razdoblju fokusirat ćemo se na istraživačke radove, prvenstveno u Hrvatskoj, a ističemo i da dio ulaganja u prošloj godini nismo mogli realizirati sukladno planovima zbog upitnog oduzimanja koncesija, zbog čega je Ina podnijela tužbu Upravnom sudu.

Ključne riječi

Komentara 1

SI
sikert
08:25 20.04.2012.

Kakve su cijene goriva izgleda da RH nema ni plina ni nafte iz svojih izvora ili nas iz INE lažu da puno uvozimo.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije