Odlučno odbacujemo navode objavljene u Večernjem listu 15. travnja u intervjuu \"Inin geolog: O nafti u Siriji morali smo šutjeti sve dok MOL nije kupio Inu\".
Proces privatizacije Ine iz 2003. vodili su savjetnici Vlade RH, na čelu s Price WatershouseCoopers i Deutsche Bank. Ina je za potrebe privatizacijskog procesa oformila tim koji je prikupljao podatke za izradu informativnog memoranduma i pripremu \"data rooma\".
Informacije svima
Informativni memorandum izrađen je za potrebe prezentiranja točne i objektivne slike o Ini zainteresiranim kompanijama i uključivao je sve relevantne i poznate podatke o kompaniji pa tako i o Siriji. Svi ponuđači, kompanije koje su iskazale interes, imale su jednak pristup i jednake informacije tijekom procesa. U vrijeme izrade informativnog memoranduma Ina je upravo završila bušenje na istraživačkoj bušotini Jihar-1 s pozitivnim rezultatima, dok je bušenje na Al Mahru i Palmyri bilo u tijeku. Podaci o rezervama i vrijednosti projekta, izneseni u intervjuu, ne odgovaraju stručnim procjenama i informativnom memorandumu iz tog razdoblja niti su u skladu s danas poznatim podacima. Prema tadašnjim procjenama, vrijednost sirijskog projekta bila je manja od 200 milijuna USD, čak i prema najboljem mogućem scenariju. Vrijednost sirijskog projekta i danas je višestruko manja od brojke navedene u intervjuu. Inin udjel u rezervama na bloku Hayan krajem 2011. iznosio je 37 MMboe, što je također višestruko manje od brojke koja se navodi u tekstu (80 milijuna tona rezervi – oko 600 milijuna boe). Sve podatke koje je objavila kompanija potvrdile su i Inine stručne službe, ali i neovisni međunarodni procjenitelji. Isto tako, tržište kapitala redovno je izvještavano o svim relevantnim informacijama vezanima uz sirijski projekt.
Vezano uz navode o ukidanju posebnog Sektora za istraživanje koji je bio zadužen za razvoj te istraživanje i proizvodnju općenito, napominjemo da su aktivnosti ovog Sektora inkorporirane unutar segmenta djelatnosti za istraživanje i proizvodnju 2009., čime je postignuta veća učinkovitost i djelotvornije praćenje i planiranje projekata.
Novi projekti
Netočne su i tvrdnje da Ina više ne ulaže u istraživanje. Sektori za istraživanje i proizvodnju JI Europe te međunarodno istraživanje i proizvodnju nafte i plina usmjereni su na pronalaženje novih naftnih i plinskih polja i njihovo osposobljavanje za proizvodnju. U posljednjih nekoliko godina imamo nekoliko uspješnih projekata u kontinentalnoj Hrvatskoj, a nedavno smo završili i snimanje seizmike na srednjem i južnom Jadranu. Intenzivirali smo i istraživačke aktivnosti u kontinentalnoj Hrvatskoj bušenjem 5-6 istražnih bušotina samo u 2012. Od 2010. godine, stavili smo u punu proizvodnju polja sjevernog Jadrana, što je dalo značajan doprinos našoj proizvodnji i energetskoj sigurnosti Hrvatske. Možemo spomenuti i Inina otkrića u inozemstvu, poput Egipta, Angole, kao i Aphamije, drugog Inina projekta u Siriji, što jasno potvrđuje Ininu predanost istraživanju. U idućem razdoblju fokusirat ćemo se na istraživačke radove, prvenstveno u Hrvatskoj, a ističemo i da dio ulaganja u prošloj godini nismo mogli realizirati sukladno planovima zbog upitnog oduzimanja koncesija, zbog čega je Ina podnijela tužbu Upravnom sudu.
Kakve su cijene goriva izgleda da RH nema ni plina ni nafte iz svojih izvora ili nas iz INE lažu da puno uvozimo.